Android kullanıcıları yakında Apple iPhone’lardan ilham alan gelişmiş pil sağlığı analizi özelliğine sahip olabilir

Android, Apple iPhone’lardan ilham alan bir özelliği keşfederken, akıllı telefon kullanıcıları yakında cihazlarının pil sağlığı hakkında zamanında bildirimler alabilir. Lityum iyon pillerin zamanla bozulması gibi bilinen bir sorun, tüm akıllı telefonları etkileyerek şarj tutma yeteneklerini azaltıyor. Bu bozulma kaçınılmaz olsa da süreci yavaşlatmaya ve akıllı telefonun kullanılabilirliğini artırmaya yönelik stratejiler var.

Apple’ın başarılı modelinden ilham alan Android, pil sağlığı izleme özelliğinin entegrasyonunu düşünüyor. Bu potansiyel ekleme, Android kullanıcılarına cihazlarının pil durumuna ilişkin doğru bilgiler sunmayı ve daha önce üçüncü taraf uygulamalar tarafından sınırlı doğrulukla da olsa ele alınan endişeleri gidermeyi amaçlıyor.

Artık WhatsApp’tayız. Katılmak için tıklayın.

Hangisi olduğundan emin değilim
satın almak için mobil?

Android’in Pil İzlemeye Yaklaşımı

Android Authority’den gelen raporlar, Android 14 ile halihazırda ilerleme kaydedildiğini ve kapsamlı pil sağlığı takibinin temelini oluşturduğunu gösteriyor. Bu özellik hala geliştirilme aşamasında olsa da, Android 15’in resmi lansmanına sahne olabileceği ve bir dizi pil ölçümünü doğrudan kullanıcılara sunacağı beklentisi var.

Google’ın Aralık 2023 Güncellemesi

Daha iyi pil analizleri arayışına paralel olarak, Google’ın Aralık 2023’te Pixel akıllı telefonlara yönelik son özellik güncellemesi, bir pil bilgi sayfasını kullanıma sundu. Bu sayfa, kullanıcıların pil döngüsü sayısı ve üretim tarihleri ​​gibi temel ölçümleri ayrıntılı olarak incelemesine olanak tanır ve cihazlarının pilinin genel sağlığına kısa bir bakış sunar.

Rapor ayrıca Android 14’ün ilk kullanım tarihi, şarj durumu ve pil sağlığı gibi çeşitli ölçümleri toplayıp paylaştığını da ortaya koyuyor. Bu pil sağlığı özelliği Android sistemine entegre edilirse, kullanıcılar pillerinin durumu hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip olacak ve orijinaline kıyasla kalan kapasiteyi hesaplama olanağına sahip olacaklar.

Bu gelişmeyi gözlemleyen Mishaal Rahman, özelliğin henüz Android ayarlar uygulamasında mevcut olmadığının altını çiziyor. Ancak Ayarlar Hizmetleri uygulamasına gelecek bir güncellemenin bu değerli işlevselliği Android kullanıcılarının parmaklarının ucuna getirebileceği öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir