Apple, ekran altı kameralı iPhone’ları piyasaya sürebilir, Dynamic Island’a gidebilir

Yakın tarihli bir rapor, Apple’ın önümüzdeki birkaç yıl içinde çıkacak iPhone’ları için aktif olarak bir ekran altı kamera (UDC) geliştirdiğini gösteriyor. Güney Koreli teknoloji devi LG’nin, akıllı telefonun ekranındaki bileşen kesimini gizleyerek oyun veya video izleme gibi aktiviteler sırasında kesintisiz bir izleme deneyimi sağlayacak şekilde tasarlanmış bir panel altı kamera (UPC) üzerinde çalıştığı söyleniyor. Hiçbir şey kesin olmasa da bu rapor, Apple’ın gelecekteki modellerde Dynamic Island ekran kesmesini hem kamera hem de Face ID için ekran altı sensörlerle değiştirmeyi düşündüğünü gösteriyor.

UDC Teknolojisindeki Gelişmeler

The Elec’in raporuna göre, LG Group’un elektronik bileşen üretim kolu olan LG Innotek, bir UDC sistemi için “ileri geliştirme” aşamasındadır. Bu sistemin, ekran altı kamera teknolojisinin karşılaştığı önemli bir sorunu (yetersiz ışık iletimi) çözmesi bekleniyor. Geleneksel selfie kameralarının aksine, ekran altı kameralar, ekran alanından daha az ışığın geçmesine izin verir, bu da kamera merceğine ve sensöre daha az bilgi gelmesine ve dolayısıyla daha düşük kaliteli görüntülere yol açar. Notebookcheck bildirildi. Ayrıca okuyun: İlk müdahale ekipleri, Uydu aracılığıyla iPhone Acil SOS özelliğinin ‘tamamen oyun değiştirici’ olduğunu söylüyor

‘Serbest Biçimli Optik’ Lens Teknolojisi ile Yenilikçi Çözümler

Raporda, LG Innotek’in ‘serbest biçimli optik’ lens teknolojisinin, ekran altı kameraların yarattığı zorluklara potansiyel bir çözüm olduğu vurgulanıyor. Şirket, 2021’den bu yana bu serbest biçimli optik teknolojisiyle ilgili “optik sistem, kamera modülü ve mobil terminal” gibi alanları kapsayan patent başvurusunda bulundu. Patent, serbest biçimli bir mercek kullanılarak, çevresel alanlardaki düşük kalite veya görüntü bulanıklığı gibi bozulmaların, çevredeki merceğin kalınlığının ayarlanmasıyla en aza indirilebileceğini öne sürüyor.

Hangisi olduğundan emin değilim
satın almak için mobil?

Apple’ın 2026 yılına kadar UDC modüllerini akıllı telefonlarına entegre etmesi beklenmese de, raporlar şirketin ekran altı kamerayı piyasaya sürmeden önce Face ID kimlik doğrulaması için bir ekran altı sensörü eklemeyi düşündüğünü gösteriyor. Bu sensörlerin dahil edilmesi gelecekte “tam ekran” ekrana sahip bir iPhone’un ipucunu verse de Apple’ın, ZTE Axon 30 5G ve Xiaomi Mi Mix 4 gibi Çin akıllı telefonları gibi ekran altı kameralarda öncü olmayacağı dikkat çekiyor. (her ikisi de 2021’de piyasaya sürüldü) ve Samsung Galaxy Z Fold 4 ve Galaxy Z Fold 5, ekranın altındaki düşük çözünürlüklü selfie kameralarıyla bu teknolojiyi zaten benimsedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir