Bu, ITV'den ayrılır ayrılmaz verilebilecek cezadır

2822/1998 sayılı Kraliyet Kararnamesi ile belirlendiği gibi, ITV'yi geçen tüm araçlarda etiketin bulunması gerekir. Ama aynı zamanda ek Genel Araç Düzenlemelerinin XI'i Kraliyet Kararnamesi'nde araçta nasıl taşınacağı açıklanıyor.

Her ne sebeple olursa olsun etiketin olması gereken yerde bulunmaması durumunda, araca bağlı olarak 80 Euro para cezasına çarptırılabilirsiniz.

Kendinden yapışkanlı etiket

Alınması gereken yer ise Araç ön camı; ve aynı yasal belge, Ek XI'de “ön camı olan araçlarda, rozetin iç tarafta ön camın sağ üst köşesine yerleştirileceğini” açıklamaktadır.

Tam da bu nedenle MOT etiketinin basılı tarafı kendinden yapışkanlıdır, böylece onu arabanın içinden yapıştırabiliriz ve dışarıdan mükemmel bir şekilde görülebilir. Motosiklet gibi diğer araçlarda MOT etiketi açıkça görülebilecek bir yere yerleştirilmelidir.

Zorunlu doğası nedeniyle, eğer geçmek için zamanınız olmadıysa veya daha da kötüsü, geçtiniz ve herhangi bir nedenden dolayı başarılı olamadıysanız, onu tahrif etme dürtüsü ortaya çıkabilir.

Ancak bunu yapmanız tavsiye edilmez, çünkü Yargıtay Temmuz 2020'de belirlendi etiket arasında teknik araç muayenesi (ITV) içinde araba bunu aşamadığımı bu bir suç sahte sertifika kullanmanın Yüksek mahkeme, verdiği kararda, farklı il mahkemeleri tarafından çelişkili bir şekilde çözülen bir konuyu karara bağladı.

Böylece bir cümleyi alıntıladı Asturias Mahkemesi ITV etiketinin resmi bir belge oluşturduğunu ve diğer bir Las PalmasBunun bir sertifika olduğunu anladılar ve her iki durumda da bunun yetkisi olmayan biri tarafından kullanılmasının sahte sertifika suçu olduğunu kabul ettiler.

Karşı kararlar

Aksine, Barselona Mahkemesi, ITV etiketinin yalnızca polis kontrolünü kolaylaştıran ayırt edici bir araç veya işaret niteliğine sahip olduğuna, dolayısıyla meşru çıkartmaların bunu yapmaya yetkili olmayan bir kişi tarafından kullanılmasının belge kavramına entegre edilmediğine karar vermiştir. Ceza Kanununun mükerrer 400. maddesinde belirtilen makam veya sertifika.

Barselona Mahkemesi, yalnızca jeton veya kartın resmi belge statüsüne sahip olduğu, ancak rozetinin olmadığı sonucuna vardı; bu nedenle, yerleştirilmesinin cezai değil idari yollarla cezalandırılabileceğine inandı.

Rozetler

Alakalı haberler

O halde Yüksek Mahkeme, sertifikasyon ve kontrol sürecinin Kamu İdaresi'ne karşılık geldiğini, dolayısıyla bu işaretlerin herhangi bir şekilde çoğaltılması veya manipülasyonu ya da yasal mühürlerin izinsiz kullanımının, orijinal ayırt edici özelliğe atfedilen delil amacına entegre edildiğini ve tam anlamını kazandığını vurguladı. Bu nedenle Ceza Kanunu'nda tamamen yer almaktadır.

Bu karara yol açan özel davada yüksek mahkeme, ön camına Geçerlilik tarihi yazan ITV etiketi yapıştırılmış bir arabanın sahibine verilen sahte sertifika kullanma suçundan dolayı 720 avro para cezasını onayladı. Aracın teknik muayenesi Eylül 2019'da yapıldığından 5 Mayıs 2016'da sona ermiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir