Chery 700 araçlık ilk gemisini Barselona’ya gönderdi

‘Merhaba ispanya’. Bu, önde gelen liderlerin söylediği bir ifadeydi. Chery Uluslararası şenlikli bir videoda, yola devam ederken şunu ifade ettim: deniz yoluyla nakliye Çinli otomobil grubunun “Avrupa’ya ilk sevkiyat olan İspanya’ya gönderilen bir Omoda 5 partisinin ilk sevkiyatının kutlanması” olarak adlandırdığı olay. Marka Omodatarafından bu yıl yeni oluşturulan Kirazolmak Avrupa’da araçlarını ilk satan şirket olacak ve giriş kapısı Barselona limanı olacak. Bu taraftan, ilk 700 araç Öncelikle İspanya pazarına yönelik olan bu proje, tarafından yönetilen tesislere ulaşacak. Noatum Otomotiviçinde Ototerminal Barselonaile Ocak ayının sonu.

Bu, Çinli grubun gücünü pekiştirmek için yaptığı gerçek başlangıç ​​noktasıdır. genleşme Avrupalı. İspanya ilk pazar oldu Omoda 5Benzinli motora sahip kompakt bir SUV dolaşıma girecek. Mekanda düzenlenen törende Wuhu limanı (Chery International’ın genel merkezinin bulunduğu Anhui eyaletinde) konsorsiyumun en yüksek temsilcileri, Charlie ZhangChery Automobiles başkan yardımcısı ve Chery International’ın başkan yardımcısı ve Shawn XuChery International’ın başkan yardımcısı ve iş bölümü genel müdürü Omoda ve Jaecoo, Avrupa’ya ilk sevkiyatın ‘lansmanını’ yönetti. Törene onlarla birlikte katıldılar Henry Feng (Omoda Motors Spain’in ağ asistanı), Raymond Wu (Omoda İspanya ürün müdürü) ve Julie Zhao (Omoda İspanya’daki siparişlerden sorumludur).

Chery Grubu Böylece İspanya’dan başlayarak hücumuna başlar. Bu yıl (ilk çeyrek) model pazara sunulacak Omoda 5 (30.000 Euro’dan az bir fiyata) ve 2024’ün sonundan önce aynı zamanda şunları da tanıtacak: Omoda 5’in %100 elektrikli versiyonu ve ayrıca Jaecoo 7, Chery’nin Avrupa’da da piyasaya çıkacak ikinci markasının SUV’u.

Omoda markasının da belirttiği gibi, araçlar “Barselona limanından ülke genelindeki resmi satış noktalarına dağıtılacak ve bu satış noktalarının ilk aşamada 80’e ulaşması hedefleniyor.”

Barselona’dan dağıtım

Ticari ağın genişlemesine paralel olarak, Omoda bir yarattı depolama lojistiği, yedek parçaların yönetimi ve dağıtımı (Azuqueca de Henares, Guadalajara’da merkezi bir depo bulunmaktadır); ve bazılarının açılışı yapıldı Noatum Automotive tesislerindeki dağıtım lojistik ofisleri, Autoterminal Barselona’da. Marka da son şeklini alıyor Madrid’deki merkez ofisiOmoda markasının İspanya genel müdürü, Darren Tuoperasyonlarını koordine edecek. Bütün bunlar, Chery grubunun Avrupa pazarına açılma stratejisi için İspanya’yı bir sinir merkezi haline getirecek önemli bir desteği temsil ediyor.

Birkaç hafta önce Chery International’ın Avrupa’daki Omoda genel müdür yardımcısı, Danny Chiaile anlaşma imzaladı Xavier VazquezŞirketin tesislerinin bulunduğu Noatum Automotive’in genel müdürü Barselona limanında Araç sevkıyatını onlar yönetecek.

“Omoda seçti Ototerminal Barselona Avrupa haritasında stratejik konumu ve aynı anda 5 gemi için rıhtımlara çok sayıda araç alma kapasitesi ile mükemmel bir kara, deniz ve demiryolu bağlantı merkezi olması nedeniyle. Ayrıca bu tesisler esneklik ve araç depolama kapasitesi (kapalı silolarda bile 40.000’den fazla alan) sunuyor”, diye belirtiyor marka.

Serbest Ticaret Bölgesinde Toplanma

Alakalı haberler

Chery’nin Avrupa stratejisi ile anlaşmaya varma kararı ile önümüzdeki haftalarda tamamlanmalıdır. Elektromobilite ‘D-Hub’Omoda ve Jaecoo araçlarının Nissan’ın eski tesislerinde üretilmesine yönelik mutabakat zaptı bulunan şirket, Barselona Serbest Ticaret Bölgesi. EL PERIÓDICO ve Neomotor tarafından Chery Internacional’ın başkanı ve genel müdürü tarafından değer verilen bu seçenek, Zhang Guibingen çok istenendir.

Guibing şunu kabul ediyor: “Yerel yönetimle çok iyi bir ilişkimiz var ve geçen Haziran ayında Barselona’ya yaptıkları ziyarete istinaden çok iyi karşılandık, birbirimizi çok iyi anlıyoruz ve bu olasılığı olumlu bir şekilde araştırmaya devam ediyoruz.” CKD’mizi (montaj merkezi) oraya kurun. Bu, bir denge kurmamıza ve müşterinin markaya güvenmesini sağlamamıza yardımcı olur.” Ancak sorumlu kişi Chery UluslararasıEL PERIÓDICO ve Neomotor’a şu yorumu yaptı: “Endüstriyel operasyonlara başlamak için acelemiz yok, ancak gelişimin ikinci aşamasında Avrupa’da üretim yapmamız gerekeceği doğru.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir