Counterpoint, Apple’ın 2023’te gelir paylaşımında Hindistan akıllı telefon pazarında birinci sırada yer aldığını söylüyor

Pazar araştırma şirketi Counterpoint Research çarşamba günü yaptığı açıklamada, iPhone üreticisi Apple’ın 2023’te ilk kez en yüksek gelirle Hindistan pazarına liderlik ettiğini, Samsung’un ise satış hacmi açısından listenin zirvesinde yer aldığını söyledi.

Counterpoint’in Aylık Hindistan Akıllı Telefon Takip raporuna göre, Hindistan’ın akıllı telefon sevkiyatları 2023’te 152 milyon adede sabit kalırken, Samsung ve Çinli cep telefonu üreticileri Vivo ve Oppo hisselerini artırmayı başardı.

“Apple’ın Hindistan’a odaklanması da bu trende yardımcı oluyor; marka, sevkiyatlarda 10 milyon adedi aştı ve hem en yeni hem de daha eski modellere yönelik güçlü talebin etkisiyle ilk kez bir takvim yılında gelirde en üst sırayı yakaladı. iPhone’lar.

Hangisi olduğundan emin değilim
satın almak için mobil?

Counterpoint Research’ten Araştırma Analisti Shubham Singh, “Kendi perakende mağazalarının açılması ve düzenli promosyonlar yoluyla geniş formatlı perakendeye artan odaklanma, çevrimdışı sevkiyatların artmasına katkıda bulundu” dedi.

WhatsApp Kanallarındayız. Tıklamak katılmak.

Vivo, hacim bazında Samsung’u yüzde 17 pazar payıyla takip etti.

“Yılın ilk yarısı, düşük talebe ve stok oluşumuna yol açan devam eden makroekonomik türbülans nedeniyle zorlu geçti. Piyasa, 5G yükseltmeleri ve beklenenden iyi gelen bayram satışları sayesinde yılın ikinci yarısında toparlanmaya başladı.” rapor dedi.

Çinli akıllı telefon oyuncularının pazar payı Xioami, hacimsel pazar payında en üst sıradan üçüncü sıraya geriledi. Şirketin pazar payı bir önceki yıl yüzde 20,3’ten 2023’te yüzde 16,5’e düştü.

Ancak Aralık 2023 çeyreğinde Hindistan akıllı telefon pazarı, premium segmentteki hesap büyümesi ve 5G yükseltmeleri sayesinde yıllık bazda yüzde 25 büyüdü.

Counterpoint Research Kıdemli Araştırma Analisti Shilpi Jain, “Hindistan’ın akıllı telefon pazarı, bir yıl boyunca düşüş yaşadıktan sonra 2023’ün 4. çeyreğinde büyüdü. Yüksek indirimlerin, kolay finansman planlarının ve kazançlı promosyonların talebi artırması nedeniyle uzun bayram sezonu bu büyümeye daha da yardımcı oldu.” dedi.

5G akıllı telefon sevkiyat payının 2023’te yıllık bazda yüzde 66 büyümeyle yüzde 52’yi aştığını söyledi.

“Son çeyrek (Ekim-Aralık), geçen yıla kıyasla sağlıklı stok seviyeleriyle piyasadan çıktı ve gelecek yılın büyümesi için doğru tonu belirledi. Primizasyon ve yaygınlaştırma sayesinde pazarın gelecek yıl yıllık yüzde 5 büyüyeceğine inanıyoruz. Daha düşük fiyat aralıklarında ve daha iyi makroekonomik koşullarda 5G.” dedi Jain.

Aralık 2023 çeyreğinde Xiaomi yüzde 18,3 payla ilk sırada yer alırken, Vivo’nun yüzde 17,3 payla ikinci sırada yer alması bekleniyor. Onu yüzde 16,8 payla Samsung, yüzde 11,5 payla Realme ve yüzde 9,5 payla Oppo takip ediyor.

Akıllı telefon üreticileri birinci sınıf cihazlara daha fazla odaklanıyor ve bu da işlerinde büyümeyi sağlıyor.

Premium segment, yukarıda fiyatlandırılan cihazlar 30.000, kolay finansman planlarının etkisiyle 2023’te yıllık yüzde 64’lük bir büyümeye tanık oldu ve bu da tüketicilerin daha yüksek fiyatlı akıllı telefonlar satın almak için fiyat aralıklarını atlamasına neden oldu.

Raporda “2023 yılında her üç akıllı telefondan biri finansman yoluyla satın alındı” denildi.

Counterpoint, daha fazla şirketin katlanabilir cihazlar üretmesiyle katlanabilir akıllı telefonların premium segmentte de daha popüler hale gelmesini bekliyor.

Raporda, “Katlanabilir gönderilerin 2024 yılında 1 milyonluk kilometre taşını geçeceğine inanıyoruz” denildi.

Counterpoint, 2024’te akıllı telefonlarda dolby atmos, dolby vizyon ve dolby vizyon kaydı gibi özelliklerle desteklenen ses-video geliştirmelerinde giderek artan bir trend bekliyor.

OnePlus, çevrimdışı genişleme ve fiyat aralığındaki cihazlardan oluşan uygun fiyatlı premium segmentteki daha iyi ürün portföyü sayesinde 2023’te bir önceki yıla göre yüzde 33 büyüdü. 30.000-45.000.

Geçiş markaları, temel olarak hibrit kanal stratejisi, uygun fiyatlı segmente premium özellikler getirmeye odaklanma ve Tier 2 ve Tier 3 şehirlerindeki güçlü varlık sayesinde yıllık bazda yüzde 31 büyüdü.

Yerli tek akıllı telefon markası Lava yüzde 36 büyüdü. Google ve Motorola sırasıyla yüzde 111 ve yüzde 13 oranında büyüdü.

Ayrıca bugünün diğer öne çıkan hikayelerini de okuyun:

Beyin Çipi Yerleştirildi! Şanslı bir kişi, Elon Musk’un Neuralink’inden beyin implantı alan ilk insan oldu ve bu, bilgisayarları zihnimizle yönlendirebilme yolunda bir adım attı. Bu doğru bir yol mu? Buradan öğrenin.

Apple’a kötü haber! Etkili teknoloji analisti Ming-Chi Kuo, şirketin 2024’te iPhone 15 ve çıkacak iPhone 16 için daha düşük talep beklediği konusunda uyardı. Her şeyi buradan öğrenin.

Samsung, Ernie Bot ile Çin’i Etkiliyor! Samsung, Çin’deki yeni Galaxy S24 akıllı telefon serisinin önemli bir özelliği olarak Baidu Inc.’in Ernie Bot’unu öne çıkaracak. Buraya dalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir