DGT, radarların atlama hızını hatırlar

Varlığı Yollardaki radarlar, Uyarılara rağmen pek çok sürücünün kendine aşırı güvenmesine ve aracı limitin üzerinde tutmasına engel olmuyor. hız sınırını ayarla. Ancak aracın hız göstergesinin okuduğu ile bu dedektörlerden gelen sinyalin algıladığı arasında bir hata payı vardır ve bu da radarların daha sonra talep edilebilecek cezalardan kaçınacak şekilde programlanmasına neden olur.

Arabaların dönüş hızını ölçen sabit, mobil veya parçalı hızölçerlerin ortak bir yanı vardır: hata payı. Bu, cihazın bir arızası değildir; aksine, doğru bir şekilde onaylanırlarsa bu tolerans, cihazın doğrulanmasına dahil edilir.

İhlal

Ve sadece bu değil. Kanun, radarın harekete geçmesinin o yol için belirlenen maksimum hızın aşılması nedeniyle gerçekleşmesini sağlamak için bir hata payının uygulanması gerektiğini düzenlemektedir. Bu nedenle hız göstergesi, örneğin sınırı bir kilometre aştığınızda ihlali kaydetmez. Ama ne zaman atlayacağını nasıl bilebiliriz?

Trafiğin genel yönü İzin verilen hız sınırının 7 km üzerinde olan bu marjın ne olduğunu 2016 yılında bir tweet’te zaten açıklamıştı. Yani, işaretlenen maksimum hız saatte 100 kilometre (km/saat) ise radar 108 km/saat’e atlar. Diğer yollara bakıldığında ise limitin 50 km/saat olması halinde hızın 58 km/saat’e çıktığı; 60 km/saatte, 68 km/saatte vb. Bu kayıtlardan yaptırım sisteminin devreye alınarak araç sürücüsüne cezanın işlenmesi ve olası ehliyetten puanların silinmesi.

Ancak 110 km/saatten itibaren kriterler değişir ve yedi durak kuralı uygulanıyor ve şöyle devam ediyor: %7 ekle. Dolayısıyla 110 km/saatin üzerindeki yaptırıma tabi sınır 117,7 km/saattir. Ve izin verilen maksimum hız için otoyollar ve otoyollar İspanyolcayı aşmanız gerekiyor 128,4 km/saat.

Kural, daha önce saatte 10 km’ye kadar izin payı tanıyan otoyol kanununda yapılan değişikliğin yürürlüğe girdiği 2014 yılından bu yana yürürlükte. DGT, aşırı hızın cezalandırılmasına özel bir önem vermektedir. Yüksek kaza oranını azaltmak İspanyol yollarında.

ceza ücreti hız minimum olduğu için 100 Euro (ve 600 Euro’ya ulaşabilir) ve lisanstaki puanların geri alınması 6’ya kadar çıkabiliyor. Hatta sizi hapse attırabilir.

Hızlar

Alakalı haberler

Aynı kuralın iki versiyonunun bulunması, 100 km/saatin altındaki hızların mobil radarlar tarafından algılanmasının zor olmasından kaynaklanmaktadır. Üstelik 7 rastgele seçilmiş bir sayı değil: Sinemametrelerde izin verilen maksimum hata oranı en yenileri için %3 ile en eskileri için %7 arasında değişiyor.

Mevcut mevzuat dikkate alındığında, hata marjları DGT’nin çalıştığı tüm radar türleri için aynı değildir.

  1. Sabit radarlar: 100 km/saatin altındaki hızlarda 5 km/saat, bu hızın üzerindeki rakamlarda ise %5 hata payına sahiptirler.

  2. Mobil radarlar: 100 km/saatin altındaki hızlarda 7 km/saat, üzerindeki hızlarda ise %7 hata payına sahiptirler.

  3. Bölüm radarları: 100 km/saatin altındaki hızlarda 5 km/saat, 100 km/saatin üzerindeki hızlarda %5 hata payına sahiptirler.

  4. Pegasus ve dronlar: DGT’nin uyguladığı hata payı %10’dur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir