Direksiyon başında uyuya kalmamak için 20 ipucu

bu Trafik Genel Müdürlüğü (DGT) İkinci bölümü 14 Temmuz Cuma günü saat 15:00’te başlayan yaz operasyonları sırasında İspanya karayollarında milyonlarca sefer öngörülüyor.

Araç kullanırken birkaç saniyeliğine bile olsa uykuya dalmak, sürücüyü ve yolcuları ciddi şekilde tehlikeye atabilir. Örneğin, bir otoyolda 120 km/s hızla inip iki saniye şekerleme yapmak, iki futbol sahası kadar mesafeyi kontrolsüz gitmek anlamına gelir.

Öyleyse, direksiyona geçtiğimizde uyku ana düşmanlarımızdan biridir. Ve www.cleverea.com tarafından işlenen verilere göre, Uyuşukluk trafik kazalarının %20’sinden sorumludur. İspanya’da üretilen. On sürücüden yedisi, seyahat ederken uyku hali yaşadıklarını itiraf ediyor ve neredeyse %60’ı, güvenliklerini ciddi şekilde tehlikeye atan direksiyon başında mikro uykudan muzdarip.

Araba kullanırken uykulu olmak fiziksel yetenekleri azaltır. Uyuşukluğun etkileri altında yaşayabileceğimiz değişikliklerden bazıları şunlardır:

Daha uzun reaksiyon süresi: uykuluysak reaksiyon süremiz uzar. Ön arabanın fren yaptığı ve reaksiyon kapasitesinin olmadığı, bu da çarpışmaya neden olabilecek bu durumlarda arka erişimler çok tipiktir.

Odaklanmada zorluk: Otoyol gibi monoton bir yolda uykulu sürüş, odaklanmayı zorlaştırabilir.

Daha yavaş ve otomatik hareketler: trafiğin yoğun olduğu yollarda uyku, hareketleri ve tepkileri yavaşlatabilir. Ayrıca hata yapma olasılığı da artacaktır.

Daha kötü görme ve motor bozukluklar: uyku, başta görme olmak üzere duyusal işlevleri değiştirerek odaklanmayı zorlaştırır ve bulanık görme ve bazen de göz yorgunluğuna neden olur. Ek olarak, kaslar gevşeme eğilimindedir ve hareketler daha az hassas hale gelir.

Mikro uyku görünümü: Tipik olarak altı saniye süren mikro uykular, kişi farkında olmadan gerçekleşir. Sürücü, ciddi kazalara yol açabilen yolda olan her şeyin dışında bırakılır.

nedenler

Uykulu hissetmemizin birçok nedeni vardır. Çok yemek yemek, bazı ilaçlar almak veya yeterince uyumamak önceki gece tehlikeli bir duruma neden olabilir. Bu nedenle, uzmanlar bundan kaçınmak için bize bir dizi ipucu ve püf noktası veriyor:

1. Gün boyunca daha iyi ve mola vermek

Gündüz araba kullanmak her zaman gece araba kullanmaktan daha uygundur, çünkü gündüz saatlerinde uyku halinin ortaya çıkması daha uzun sürer. İster gündüz ister gece seyahat edin, yorgunluğu azaltmak için her iki saatte bir veya 200 kilometrede bir mola vermeniz önerilir.

2. En tehlikeli saatlerden kaçının

En tehlikeli saatler sabah 3 ile 5 arası ve öğleden sonra 2 ile 4 arasıdır. Önceki gece iyi dinlenmiş olsanız bile, vücut bu saatlerde dinlenme durumunda kalmaya daha alışkın olduğundan uyku genellikle bu saatlerde ortaya çıkar.

3. Gerekirse ara verin

İlk uyku belirtileri fark edilir edilmez, durup temizlemek uygundur. Gerekirse 20 dakikalık kısa bir şekerleme yapabilirsiniz. Bunu yapmak için rekreasyon alanı gibi güvenli bir alan bulmak uygundur.

4. Kısa yolculuklarda dikkatli olun

Sürücüler, uyku halinin uzun yolculuklarda ortaya çıktığını düşünme eğilimindedir, ancak daha kısa yolculuklarda, özellikle sürüşün daha monoton olduğu otoyollarda yapılıyorsa, biz de uykulu hissedebiliriz.

5. Önceki gece dinlenin

Bir yolculuğa çıkmadan önce gece dinlenmek çok önemlidir. İdeal olan en az yedi saat uyumaktır.

6. Aşırı gevşemeyin

Sürüş sırasında aşırı rahat bir duruş benimsemeyin. Kas tonusunu korumak için sırtınızın düz olması ve iki elinizin direksiyonda olması tavsiye edilir.

7. Araçta uygun bir sıcaklık

Isıtma güvenliğin düşmanıdır. Çok sıcak bir araçta uykulu olmak daha kolaydır. Bu durumda, hava sürücünün göğsüne veya ellerine ulaşacak şekilde klima açılabilir. Diğer bir seçenek ise camları birkaç saniye açarak kabin sıcaklığının birkaç derece düşmesini sağlamaktır.

8. Müziğin türünü iyi seçin

Rahatlatıcı müzik seçmek, uykulu hissetmeye başlamanın başlangıcıdır. Aynı şekilde, en sevdiğimiz şarkıları dinlemek, araba kullanma şeklimizi otomatikleştirmeye katkıda bulunabilir.

9. Çok yemek yemeyin

Bol yemek uyumaya neden olur. Bir yolculuğa çıkarken, ağır sindirime neden olan yiyeceklerden kaçının. Meyve ve sebzeleri veya hafif bir yemeği tercih etmek en iyisidir.

10. Yolculuk sırasında sıvı alımı

Yeterince su içmek, hidrasyon sağlamanın ve uyuşukluğa yol açabilecek kas yorgunluğunu önlemenin en iyi yoludur.

11. Uyarıcılara Dikkat

Kahve veya alkolsüz içecekler gibi enerji veya kafeinli içecekler, geri tepme etkisine sahip olabileceğinden dikkatli bir şekilde alınmalıdır.

12. Sürüş vardiyaları oluşturun

Araba ile yolculuk ehliyet sahibi bir kişi ile birlikte yapılırsa, sürüş vardiyalarının oluşturulması çok etkilidir. Bu şekilde, her zaman mükemmel durumda olmak için yola ve dinlenmeye dikkat süreleri dönüşümlü olarak verilir.

13. Yaşlılara Dikkat

Yaşlı insanlar direksiyonda daha fazla uyuşukluk yaşama eğilimindedir. Bu nedenle, aşırı önlemler almak ve en ufak bir uykululuk belirtisinde, kafanızı boşaltmak için aracı durdurmanın en iyisi olduğunu bilmek gerekir.

14. Yardımcı pilotla şarkı söyle ve sohbet et

Yalnız araba kullanıyorsanız, yüksek sesle şarkı söylemek iyi bir çare olabilir. Yolculuk bir yardımcı pilotla yapılıyorsa, sürücü ile görüşme sağlayabilmesi için onu uyarmak uygundur.

15. Su veya mendil ile serinleyin

Yüzünüzü suyla soğutmak veya ıslak mendil kullanmak yorgunluğu azaltmak için iyi bir yöntemdir ancak bunun yalnızca belirli bir an için bir çare olduğunu ve uyku halini çözmeyeceğini unutmayın.

16. Sakız yemek veya çiğnemek

Bir parça şeker almak veya sakız çiğnemek uyanık kalmaya yardımcı olur. Bu gibi durumlarda, kazaya yol açabilecek dikkat dağınıklığı yaşamamak için gözlerinizi yoldan asla ayırmamanız gerekir.

17. Uyuşukluğu tespit eden uygulamalar

Piyasada, olağan dışı herhangi bir hareket konusunda sürücüyü uyarmak için yüz ifadelerini veya göz hareketlerini tanıyan uygulamalar bulunmaktadır. Diğerleri sizi uyanık tutmak için sesli, ışıklı veya titreşimli uyarılar verir veya sürücüden zaman zaman rastgele bir kelime veya cümle söylemesini ister.

18. Araç teknolojisinden yararlanın

Bazı araçlarda, uykuya daldıklarında sürücüyü uyarmak için standart olarak yerleşik yüz tanıma teknolojisi zaten vardır. Uygun duruşların yapılmadığı konusunda uyarı veren otomobil markaları olduğu gibi, sürücünün uykuya dalması durumunda aracın kontrolünün şerit asistanlarına geçmesine güvenen otomobil markaları da var.

19. Araç içinde esneme

Uykunuz geldiğinde, trafik ışıklarında durarak veya trafik sıkışıklığı varsa, başınızı soldan sağa ve yukarı ve aşağı hareket ettirmek gibi kas tonusunu koruyan esneme egzersizleri yapmak için yararlanabilirsiniz. Eller çapraz ve avuç içi dışarı bakacak şekilde kol esnetir ve omuz rotasyonları da çok etkilidir.

Alakalı haberler

20. Aracın dışında egzersiz yapın

Kafanızı boşaltmak için, aracı güvenli bir alana park etmek ve bunun dışında egzersizler yapmak bir olasılıktır. Kısa bir yürüyüş en iyisidir, ancak bir bacağınızı tamponun üzerine koyup diğerini esnetmek, ellerinizi kaportaya dayayarak ayak parmaklarınızın üzerinde durmak veya kollarınızı esnetmek gibi başka seçenekler de vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir