GÜVENLİK ARAÇLARI | Bu araba modelleri güvenlik testlerinden ‘sıfır’ aldı

1997 yılından bu yana, güvenlik testi Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programı (EURO NCAP) Avrupa Birliği’nin kapasitesini ölçer koruma Piyasaya sürülen arabaların sınıflandırılması ve belirli bir kritere göre sınıflandırılması yıldızlar bu çalışmalarda elde edilen sonuçlar dikkate alınarak değerlendirmeler.

‘Motor ve Hareketlilik’ adlı özel portala göre sistem, çeşitli testlerden oluşuyor. ‘çarpışma testi’bunun aracılığıyla simüle ederler kazalar arabanın içindeki insan oyuncak bebeklerle ve zarar ve eğer gerçek bir kaza olsaydı katlanacakları sonuçlar. Süreç içerisinde farklı hızlar40 ila 64 km/saat arası ve türleri darbe (önden, yandan, arkadan veya yaya çarpması).

Çarpışma önleme, emniyet kemerleri ve hava yastıkları

Alakalı haberler

rağmen teknoloji ve ileriye doğru bir adım üreticiler Son yıllarda sürüş teknolojisine doğru ilerleme sağlandı Daha emniyetli ve dolayısıyla bir hedefe doğru daha düşük kaza oranıbugün hala bunların üstesinden gelemeyen otomotiv markaları var sınavlar veya Asya pazarındaki eşdeğeri, ANCAP testleri.

Bu durum modelin Akrep Hintli firmadan Mahindra ve MG5İspanya’da satılık değil. Bahsi geçen medyaya göre bu iki versiyondan ilki güvenlik sistemlerinden yoksundu. çarpışma önleme ve emniyet kemeri arka orta koltuk Bir grubum yoktu pektoral. Bahsedilen araçlardan ikincisi ise önemli bir performans sergiliyordu. emniyet kemerlerindeki güvenlik kusurları ve ona sahip bile değildim merkezi hava yastığı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir