Huawei Technologies Mate 60 Pro telefon, Çin’in ABD’li tedarikçilerin ABD’li tedarikçilerinin yerini aldığını gösteriyor

Araştırma firması TechInsights’ın son bulgularına göre, Huawei Technologies Co.’nun Mate 60 Pro akıllı telefonu, Çin’in yerel radyo frekansı çipleri tasarımı ve mühendisliğinde “önemli ilerleme” gösteriyor.

Shenzhen merkezli şirketin telefonları, Maxscend Microelectronics Co.’dan RF anahtarları ve Beijing OnMicro Electronics Co.’dan güç amplifikasyon modülleri içeriyor; bileşenler en yaygın olarak sırasıyla ABD’li tedarikçiler Skyworks Solutions Inc. ve Qorvo Inc. tarafından sağlanıyor. TechInsights Pazartesi günkü bir gönderide, mimarinin “Çin endüstrisi için özel olarak tasarlandığını” ve Huawei ile tedarikçileri arasında tasarım işbirliği olduğunu öne sürdüğünü söyledi.

Daha da önemlisi, çip tasarımındaki ilerlemeler, Huawei’nin donanımının ABD tedarikçilerine erişimi olmasa bile dünyanın en iyileriyle rekabet edebilecek kapasitede olduğunu gösteriyor. Radyo frekansı çipleri, bir akıllı telefonun internete bağlanan baz istasyonlarıyla iletişimini yönetir; bu, her cihazın temel işlevidir.

Hangisi olduğundan emin değilim
satın almak için mobil?

Mate 60, Ağustos ayının sonlarında 7 nanometrelik uygulama işlemcisiyle piyasaya çıktığında heyecan yarattı; bu, Çin’in, ABD ticari yaptırımlarının engellemeye çalıştığı türden gelişmiş yarı iletken üretim yeteneklerine sahip olduğunu gösterdi. Bu, Huawei’nin Qualcomm Inc. yongaları olmadan modern akıllı telefonlar üretebileceği anlamına geliyordu ve daha fazla araştırma, artık şirketin Skyworks ve Qorvo gibi ABD endüstrisinin temel taşlarına geçici çözümler bulduğunu gösteriyor.

7 nanometrelik işlemci, Huawei tarafından tasarlandı ve şu anda ABD düzenleyicileri tarafından soruşturma altında olan Şangay merkezli bir şirket olan Semiconductor Manufacturing International Corp. tarafından üretildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir