iPhone 15 ve Yaklaşan iPhone 16 Gönderileri %10’dan %15’e Düşecek mi? Ming-Chi Kuo’nun Neyi Ortaya Çıkardığını Bilin

Apple Inc. hisseleri Salı günü, etkili teknoloji analisti Ming-Chi Kuo’nun şirketin 2024’te iPhone’lara yönelik talebin daha düşük olacağını beklediğini söylemesinin ardından %2 oranında değer kaybetti. Teknoloji devi, 2024’teki temel yarı iletken bileşenlerin iPhone sevkiyatını yaklaşık 200 milyon adede düşürdü. analist, en son tedarik zinciri araştırmasına atıfta bulunarak bir rapor yazdı. Bu, iPhone 15 ve yakında çıkacak iPhone 16’nın sevkiyatlarının %10 ila %15 oranında azalacağını gösteriyor.

Çin özel bir endişe alanıdır. Apple’ın ülkedeki haftalık sevkiyatları, geçtiğimiz haftalarda bir önceki döneme kıyasla %30 ila %40 oranında düştü ve Kuo bu eğilimin devam etmesini bekliyor. Apple yorum yapmaktan kaçındı.

Apple hisseleri New York’ta 187,87 dolara kadar düşerek iki haftanın en büyük gün içi düşüşünü kaydetti. 2024’te Salı gününe doğru hisse senedi pek değişmedi.

Hangisi olduğundan emin değilim
satın almak için mobil?

Şirket, perşembe günü tatil çeyreğine ilişkin sonuçları açıklıyor ve yatırımcılar, özellikle Apple’ın en büyük para kazandırıcısı olan iPhone için talebin devam ettiğine dair işaretler arıyor. Her ne kadar iPhone, hükümetin işyerinde yabancı teknolojiye bazı yasaklar getirdiği Çin’de ters rüzgarlarla karşı karşıya kalsa da, cihaz hala pazar payı kazanıyor.

Piyasa takipçisi IDC’ye göre iPhone geçen yıl ilk kez ülkede en çok satan akıllı telefon oldu. Apple’ın genel gelirinin Aralık ayına kadar süren mali yılın ilk çeyreğinde sadece %1 oranında artması bekleniyor.

WhatsApp Kanallarındayız. Katılmak için tıklayın.

Apple, Düzenleyicileri Rahatlatmak İçin AB’deki App Store ve iPhone Özelliklerini Yeniliyor

Apple Inc., Avrupa Birliği’ndeki iOS, Safari ve App Store tekliflerinde tarihi bir revizyona başlıyor ve yeni katı antitröst kuralları uygulamaya kararlı düzenleyicileri yatıştırmayı amaçlıyor.

Şirket Perşembe günü yaptığı açıklamada, yenilemenin müşterilerin ilk kez App Store dışından yazılım indirmesine olanak tanıyacağını söyledi. Ayrıca alternatif ödeme sistemlerini kullanabilecekler ve yeni bir varsayılan web tarayıcısını daha kolay seçebilecekler; bu da geliştiricilerin ve yasa koyucuların sık sık dile getirdiği iki şikayeti ele alacak.

Apple’ın iOS 17.4 işletim sisteminin bir parçası olarak Mart ayında gelecek olan bu kapsamlı değişiklikler, en büyük teknoloji firmalarına katı kısıtlamalar getiren ve bölgenin antitröst uygulayıcısı olarak AB komisyonunun yetkilerini artıran AB’nin yeni Dijital Piyasalar Yasasına doğrudan bir yanıttır. Yine de Apple, AB mahkemeleri aracılığıyla düzenlemelere karşı yasal bir itirazda bulunuyor.

Duyuru hem Apple hem de AB için büyük bir an. App Store’un kapalı tasarımı, güvenliği sağlamayı, kullanıcı deneyimini korumayı ve geliri artırmayı amaçlayan teknolojinin kurucu ilkesiydi. AB için Apple’ın değişiklikleri, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin işleyişinde anlamlı reformları zorlayıp zorlayamayacağı konusunda şimdiye kadarki en büyük sınavdır.

Duyuru, daha önceki kazanımların ardından hisseleri olumsuz değerlendiren yatırımcıları sarstı. New York’ta saat 14:08 itibarıyla hisse senedi %1’in altında düşüşle 193,83 dolara geriledi.

Apple yöneticileri Perşembe günü yaptığı açıklamada, değişikliklerin şirketin uzun süredir kullanıcı güvenliğine verdiği önemi baltalama tehdidi oluşturduğu konusunda uyardı.

Uzun süredir Apple’ın pazarlama şefi olan ve şu anda App Store’u yöneten Phil Schiller Perşembe günü yaptığı bir röportajda, “Apple, bir uygulamanın diğer uygulamaları yüklemesine izin verecek teknoloji yaratmak zorunda ve bu da risk içeriyor” dedi. “Bu, cihazınızın gizliliği, güvenliği ve bütünlüğü açısından büyük bir tehdit vektörü olabilir. Dolayısıyla Apple bu riski en aza indirmeye yönelik teknolojiler ve politikalar uygulamaya koyuyor.”

Schiller, dünya çapında seçimlerin yapılacağı büyük bir yılda, kötü amaçlı yazılım ve kötü amaçlı teknolojilere ilişkin tehditlerin ortalıkta dolaşmasıyla birlikte, Apple’ın güvenlik standartlarını paylaşmayan alternatif uygulama pazarlarından uygulama indirmenin “kullanıcılar için yeni riskler” yaratabileceğini ekledi. Şirket, içerikle ilgili yönergelerini üçüncü taraf bir pazarı kapsayacak şekilde genişletmeyecektir.

Yenilemenin bir parçası olarak geliştiriciler, iPhone’un ödeme çipinin yanı sıra üçüncü taraf motorlara ve kapsamlı oyun yayın hizmetlerine sahip tarayıcıları kullanarak dokun-öde uygulamaları oluşturabilecekler. Ayrıca iPhone donanım ve yazılım özelliklerine daha ayrıntılı erişim talebinde bulunabilecekler.

Yeni yaklaşım, Apple’ın App Store’un açıldığı 2008 yılından bu yana geliştiricilere uyguladığı %30’a varan komisyonu ortadan kaldırıyor. Artık şirkete uygulama satışlarında %17’lik bir kesinti ödeyecekler ve bu oran çoğu geliştirici için %10’a düşecek. geliştiriciler ve abonelikler ilk yıldan sonra. Şirket, AB dışındaki komisyon yapısını değiştirmiyor.

Yine de yazılım üreticileri için yeni maliyetler var. Şirket iki ek ücret uygulamaya koydu: Apple’ın uygulama içi satın alma sistemini kullanan uygulamalar için %3’lük ödeme işlem ücreti ve 1 milyondan fazla yüklenen yazılım için uygulama yükleme başına (Apple’ın mağazası veya üçüncü taraf pazaryerleri aracılığıyla) 0,50 Euro ücret. 12 aylık bir süre içinde defalarca.

Şirket, AB’deki geliştiricilerin yüzde 99’undan fazlasının Apple’a yaptıkları ödemelerin azaldığını veya aynı kaldığını göreceğini ve yüzde 1’den azının uygulama yükleme ücreti ödemesi gerekeceğini söyledi. Bu hamle aynı zamanda App Store dışında satılan uygulamaların 0,50 €’luk ücretin ötesinde herhangi bir komisyon gerektirmeyeceği anlamına da geliyor.

Bu değişim, Apple’ın son yıllarda teknoloji devi için önemli bir büyüme alanı olan hizmet gelirine zarar verebilir. Bu kategori şu anda şirketin satışlarının %20’sinden fazlasını oluşturuyor; bu oran on yıl önce %10’un altındaydı.

Apple’ın uygulama içi satın alma sistemi, dışarıdan yükleme olarak bilinen bir işlem olan App Store dışından indirilen yazılımlar için geçerli olmayacaktır. Geliştiriciler yazılımlarını bu şekilde dağıttıklarında Apple’a ödenecek tek ücret 0,50 Euro’dur. Ancak şirket, uygulamaların yine de noter tasdikli olması ve güvenlik tehditleri açısından Apple tarafından kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

Ek ayarlamalar arasında üçüncü tarafların, App Store’un başlangıcından bu yana Apple’ın gerektirdiği standart olan WebKit’i kullanmadan kendi uygulama indirme mağazalarını ve web tarayıcılarını oluşturmalarına yönelik yeni geliştirici araçları yer alıyor.

Üçüncü taraf uygulama mağazaları yalnızca geliştiricinin web sitesinden yüklenebilecektir. Birçok yazılım üreticisi, değişikliklerden yararlanmak için kendi mağazalarını açmayı planladıklarını zaten açıkladı.

Bankalar ve diğer finansal hizmetler ilk kez iPhone’da Apple Pay ile rekabet edebilecek ve dokunarak ödeme uygulamaları oluşturabilecek. Apple müşterileri, ayarlarında varsayılan tercih olarak bir üçüncü taraf ödeme uygulamasını veya uygulama mağazasını da ayarlayabilir. Başka bir ayrıcalıkta, kullanıcılardan iOS 17.4’te Apple’ın Safari’sini ilk kez açtıklarında varsayılan bir web tarayıcısı seçmeleri istenecek.

Bloomberg News, Apple’ın Aralık 2022’deki planlarını bildirdi.

Apple aynı zamanda Microsoft Corp. ve Nvidia Corp. gibi geliştiricilerin tek bir uygulama içinde sınırsız sayıda oyunu yayınlayabilen bir uygulama oluşturmasına izin vererek uzun süredir devam eden şikayetlere de yanıt veriyor. Bu değişiklik dünya çapında geçerli olacak.

Dijital Pazarlar Yasası veya DMA, belirli platformların kendi hizmetlerini rakiplerinin hizmetlerine tercih etmesini de yasa dışı kılıyor. Şirketlerin kişisel verileri farklı hizmetlerinde birleştirmeleri veya üçüncü taraf satıcılardan topladıkları bilgileri onlara karşı rekabet etmek için kullanmaları yasaktır.

İlgili bir konuda Apple, App Store kurallarının müzik akışı rakiplerinin alternatif, daha ucuz abonelik seçenekleri sunmasını engellediği iddiasıyla AB antitröst düzenleyicilerinden büyük bir para cezasıyla karşı karşıya kalacak. Bu soruşturma Avrupalı ​​müzik yayını devi Spotify Technology SA tarafından başlatıldı. Ceza, Apple’ın yıllık satışlarının %10’u kadar olabilir; ancak AB’deki cezalar nadiren bu seviyeye ulaşıyor.

Atlantik genelinde, App Store suiistimallerine karşı da antitröst odaklı bir yaklaşım söz konusu. Ocak ayı ortasında, ABD Yüksek Mahkemesi, Apple ve Fortnite yapımcısı Epic Games Inc.’in App Store üzerindeki bir antitröst davasıyla ilgili itirazlarını dinlemeyi reddetti ve davayı bir sonuca bağladı.

Bu davadaki duruşma yargıcı, Apple’ın App Store kurallarının federal antitröst yasasını ihlal etmediğine karar verdi. Ancak şirketin geliştirici iletişimlerine yönelik sınırlamalarının Kaliforniya eyaletinin antitröst yasasını ihlal ettiğine karar verdi.

Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney, Apple’ın yeni politikalarına, planın “kötü niyetli uyum” durumu olduğunu söyleyerek yanıt verdi.

“Geliştiricileri, App Store ayrıcalığı ile DMA kapsamında yasa dışı olacak mağaza koşulları arasında seçim yapmaya ya da indirmelerde yeni Önemsiz Ücretler ve işlemedikleri ödemelere ilişkin yeni Apple vergileriyle dolu, aynı zamanda yasa dışı olan rekabete aykırı yeni bir planı kabul etmeye zorluyorlar Sweeney, eski adı Twitter olan X’te yazdı.

Bununla birlikte oyun yapımcısı, Fortnite’ı geri getirme ve iPhone için kendi uygulama mağazasını açma sözü verdi. Şirket X’te “Fortnite 2024’te iOS için yakında çıkacak olan Epic Games Store tarafından dağıtılacak şekilde Avrupa’daki iOS’a geri dönecek” diye yazdı ve “mahkemelere ve düzenleyicilere Apple’ın yasaları çiğnediğini iddia etmeye devam edeceğini” ekledi.

Spotify, Apple’ın duyurusunu beklerken bu haftanın başlarında, yardımcı uygulamaları web üzerinden ana hizmetine dağıtacağını ve iPhone yazılımı içinde uygulama içi satın alımlara olanak sağlayacağını söyledi.

AB’nin antitröst şefi Margrethe Vestager Perşembe günü yaptığı açıklamada, Apple’ın değişiklikleriyle ilgili asıl sorunun, bunların yeni kurallara uyma girişimi mi yoksa onların etrafından dolaşma girişimi mi olduğu olacağını söyledi.

Gazetecilere verdiği bir brifing sırasında “Bu bizim testimiz olacak” dedi. “Bu, mevzuatın amacını aşmanın bir yolu mu?”

Ayrıca bugünün diğer öne çıkan hikayelerini de okuyun:

Apple cihazlarında yapay zeka mı? Apple, cihazları küçülterek tek başına çalışabilen yapay zeka modelleri üzerinde çalışıyor. Ancak bunların “hafıza duvarını” aşmak için işe yaraması için birkaç yıl beklememiz gerekebilir. Burada işlerin nerede durduğunu bilin.

Yapay zeka liderleri yükselişte! İşletmeler, teknolojideki son patlamayla birlikte yapay zeka liderlerini atamak için çabalıyor ve meta veri liderlerini zor durumda bırakıyor. Bunun yerine yapay zeka onların yerini alıyor. Bu değişim hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Yapay zekaya karşı kurtarıcı! Taylor Swift’in deepfake fotoğrafları hafta sonu X’te viral oldu ancak daha sonra kaldırıldı. Time’ın Yılın Kişisi insanlığı yapay zekanın karanlık tarafından kurtarabilecek mi? Tüm detayları burada öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir