Lastiklerinizi nasıl şişireceğinizi bildiğinizden emin misiniz? Bu ipuçlarına dikkat edin

tekerlekler bunlar araba ile yol arasındaki tek temas yüzeyibu nedenle her zaman en uygun durumda olmaları gerekir. doğru lastik basıncı. Bu raporda size gösteriyoruz lastikleri nasıl ve ne zaman şişirmelisiniz, nasıl bir baskıya sahip olmalılarve içeride aşırı veya eksik hava varken araç kullanmanın sonuçları.

Söylenecek ilk şey şudur Tüm arabalar için ortak ve kesin bir lastik basıncı ölçümü yoktur.. Her model bir gerektirir farklı hava yükü üreticinin kendisi tarafından da işaretlenmiştir; sürüş koşullarına bağlı olarak değişebilir. O halde görmek için bizi izlemeye devam edin lastikler doğru şekilde nasıl şişirilir.

Görmek için Lastiklerimizin hangi hava basıncına ihtiyacı var? başvurmak zorundayız genellikle belirtildiği üç yer: içinde Kapı çerçevesi sürücünün, depo kapağı yakıt ve son olarak Kullanım kılavuzu.

Farklı baskılar

Etikette bunu göreceğiz basınçları ön ve arka lastikler arasında bölüştürürve bunlar da farklılık gösterir araç yüküne bağlı olarak. Genellikle düşük yükü belirtmek için iki veya üç yolcunun olduğu bir çizimi ve yüksek yük için beş veya daha fazla yolcunun kendi valizleriyle birlikte gösterildiği bir çizimi gösterir. İlk durumda lastik basıncı daha düşüktürikincisinde ise arabanın toplam ağırlığını dengelemek için lastiklerin şişirilmesi biraz artırılır.

Herhangi bir nedenle yukarıda belirtilen kodlardan herhangi birine sahip değilseniz ve lastikleri şişirmek zorunda kalıyorsuntekerlekleri her zaman bir geçinmek için 2 ila 2,5 bar arasındaki basınç. Ancak mümkün olan en kısa sürede bunları doğru basınçlara uyarlamak için üreticiye danışmalısınız. lastikler ne zaman şişirilmelive cevap basit: araba bunu gerektirdiğinde. 2014’ten sonra üretilen tüm araçların bir lastik basınç sensörü (TPMS) tekerleklerden herhangi birinin havası indiğinde gösterge panelinde uyarı ışığı olarak yanacaktır. Tabii ki, bir görsel muayene Lastikleri şişirmemiz gerekip gerekmediğini bilmek de aynı derecede geçerlidir. Bunlar çok sönükse ve alt kısmı şişkin bir görünüme sahipse, hemen bir manometre kullanarak şişirmeliyiz. Her ne kadar tavsiye edilse de soğuk lastikle yap.

Bazı benzin istasyonlarında ödenebilir

Bunlar genellikle benzin istasyonlarıve bazıları ücretli, bazıları ise ücretsizdir. Çalıştırılması çok basittir: Lastik supabı kapağını çıkarırsınız, burada şişirme borusunun ucunu tırnak benzeri sabitleme sistemiyle takarız. Hava kaçırmadığını doğruladıktan sonra yaklaşıyoruz. basınç ölçer ve şişirmeye başlamak için ‘artı’ sembolüne basın. İğne hiçbir şeye dokunmadan üreticinin belirttiği basınçta sabit kalana kadar sıkıp serbest bırakacağız. Eğer çok ileri gittiysek sadece basacağız ‘eksi’ sembolünün bulunduğu düğme Doğru lastik basıncına ulaşılana kadar.

Düşük lastik basıncıyla sürersem ne olur?

A patlak lastik olabilmek etkilemek olumsuz olarak konforO yakıt gideri ve en kötü durumda, ciddi bir kazaya bile neden olabilir. İçlerinde yeterli hava bulunmadığından deforme olurlar ve sıcaklıkları yükselir. Sürtünmenin olmaması gereken sürtünme bölgelerinde fazlalıkpatlayabilecek noktaya kadar, korkulan patlamaya yol açarak yolda ölümle sonuçlanan kazaların ana nedenlerinden biridir. Küçük ama aynı zamanda tehlikeli bir sonuç da kauçuğun düzensiz aşınmasıdır. Hem arabada hem de direksiyonda titreme ve titreşimlere neden olabilir..

Yetersiz şişirilmiş bir lastik aynı zamanda fren mesafesini de artırır. çünkü basınçla deforme oluyor ve manevra sırasında asfaltla daha az temas alanı oluyor. Aynı sebepten dolayı da viraj stabilitesini olumsuz etkiler. Araç kullanmanın bir diğer ölümcül sonucu ise çağrının gerçekleşmesini kolaylaştırır suda kızaklamaÇünkü lastik sırtı deforme olduğunda yolu üzerinde bulduğu suyu doğru bir şekilde tahliye edemez ve tabanında bir su filmi oluşturur.

Alakalı haberler

Ayrıca, lastik yetersiz şişirilmişse Asfaltla temas yüzeyi gözle görülür şekilde yükselir, bu da aracı hareket ettirmek için daha büyük bir sürükleme kuvvetine ihtiyacımız olduğu anlamına gelir. Bu, daha büyük bir ivme ile dengelenir yakıt tüketimini önemli ölçüde artırır.Aksine, Lastiklerde aşırı hava varken araç kullanmak da kötüdüraynı şekilde onları deforme edeceğinden asfaltla temas yüzeyini azaltarak frenleme kapasitesi üzerinde olumsuz etkisi vardıriçinde istikrar Ve içinde konfor yürüyor. Ayrıca patlamaya neden olabileceğinden bahsetmiyorum bile.

Bu nedenle lastiklerin nasıl şişirileceğini iyi bilmeniz ve yanınızda mutlaka bir çanta bulundurmanız gerekir. doğru lastik basıncıtekerleklerdeki doğru hava miktarı lastiklerin durumuna bağlı olacağından güvenlikO konfor ve sürüş kalitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir