Mazda MX-30 E-Skyactiv R-EV, 5 yıldız Euro NCAP

Bir sürücünün aradığı hemen hemen her şeyi sunan arabalar var ve her şeyi sunanlar var. Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV1 plug-in hibrit, asla unutulmaması gereken çok önemli bir şey olan güvenliğin anahtarını geliştirerek rakipsiz bir estetik sunar. Japon firmanın bu yeni modeli, mükemmel teknik özelliklerine, daha dayanıklı ve daha hafif olan kaportada önemli ilerlemeler katıyor; yüksek düzeyde yaya koruması ve bunu sağlayan geniş güvenlik asistanları seti tüm aile için güvenli bir sığınak.

Bu avantajların birikmesinin nedenleri öncelikle güvenlik teknolojilerinde yatmaktadır. i-ActivsenseBu, sürücülerin potansiyel tehlikeleri tespit etmesine ve yaralanma veya hasar olasılığını azaltmasına yardımcı olur. İkincisi, olağanüstü düzeyde yaya korumasıkorunmasız yol kullanıcılarına yönelik olayların sonuçlarını azaltan; ve son olarak ilerleme Skyactiv-Araç MimarisiBu, darbeleri absorbe etme yeteneğine sahip, ancak aynı zamanda çok hafif olan oldukça sert bir gövde anlamına gelir.

Kısacası Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV Araçların güvenliğini maksimum beşe kadar yıldız ölçeği vererek değerlendiren bir Avrupa güvenlik programı olan ünlü Euro NCAP’in testlerini başarıyla geçiyor. Elde etmek tüm kategorilerde rakipsiz sonuçlar: Yetişkin yolcularda %91, çocuk yolcularda %87, güvenlik yardımında %73 ve korunmasız yol kullanıcılarında %68 (yaya koruması). Ayrıca hem yan darbe testlerinde hem de 6 ve 10 yaş çocukları baz alan çarpışma testlerinde önden ve yandan çarpma varyantlarında en yüksek puanı aldılar.

Perspektifte

MX-30, Euro NCAP’in 2020’de daha katı çarpışma testleri uygulamaya koymasından bu yana genel olarak beş yıldızlı derecelendirme alan ilk Mazda oldu. Bu testler artık yolcu koruması, çarpışma sonrası koruma ve gelişmiş sürücü destek teknolojilerine daha fazla önem veriyor. Yeni Mazda MX-30 plug-in hibrit, tamamen elektrikli modelle aynı özelliklere sahip ve otomobilin elektrikli aküsünün kullanılmasına yönelik yeni olanaklar sunuyor. e-Skyactiv R-EV modeli, tamamen elektrikli modda 85 km menzil sağlayan 17,8 kWh bataryaya sahip.

%100 elektrik deneyimi

Bağımsızlık veya akü şarjı endişesi olmadan daha uzun mesafeleri kat etmek için özel 830 cm³ döner benzinli motor ve elektrik jeneratörü olarak kullanılan tek bir rotor içerir. Döner motor ile tekerlekler arasında mekanik bir bağlantı yoktur. Yalnızca jeneratör görevi görüyor ve %100 elektrik deneyimi için aracı her zaman çalıştıran elektrik motorudur.

Mazda’nın döner motorlar geliştirme konusunda 50 yıldan fazla bir deneyimi var. Gerekli gücü üretme konusunda eşsiz bir kapasiteye sahip, kompakt, hafif ve entegrasyonu kolay bir ünite olduğundan tam olarak bu kullanım için seçilmiştir.

17,8 kWh batarya ve 50 litrelik yakıt deposunun birleşimi, 680 km’ye kadar menzile sahip farklı bir plug-in hibrit sunmamıza olanak tanıyor. Aynı zamanda çevresel performansı, yalnızca 21 g/km’lik WLTP CO2 emisyonuyla sınıfının en iyileri arasında yer alıyor.

Muhteşem tasarım

En dikkat çekici tasarım unsurlarından biri de kapılarıdır. serbest stil2003’teki başka bir döner model olan Mazda RX-8’den esinlenilmiştir. Euro NCAP testleri, kullanımının güvenliği olumsuz etkilemediğini göstermiştir. Ayrıca testlerden sorumlu olanlar, “merkez dışı önden darbe testinde, deforme olmuş elemanların analizi, MX-30’un yapısının araç içindekiler için önemli bir risk oluşturmadığını gösteriyor” dedi.

Benzer şekilde, “başka bir araçla çarpışmayı temsil eden hareketli yan bariyer testinde ve daha zorlu olan sabit yan bariyer testinde kaportanın tüm kritik alanlarının iyi korunduğu kaydedildi, böylece otomobil her ikisinde de maksimum puanı aldı. testler”.

Proaktif güvenlik

Mazda, trafik kazalarını ortadan kaldırma hedefine, Mazda’nın Proaktif Güvenlik felsefesine uygun olarak güvenlik iyileştirmelerini dahil etmeye devam ediyor. Buna paralel olarak Mazda’nın Skyactiv teknolojisinden kaynaklanan dinamik davranış da yeni aracın sürüş güvenliğine katkıda bulunuyor. Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV. Sürülmesi daha kolay bir otomobil ve bu da geleneksel Mazda sürüş keyfini etkilemeden kaza potansiyelini azaltıyor.

VERSİYONLAR VE MOTORLAR

1 Mazda MX-30, e-Skyactiv R-EV motorlu (125 kW HP): WLTP yakıt tüketimi (ortalama), 1,0 l/100 km; WLTP CO2 emisyonları (birleşik), 21 g/km. WLTP elektrik tüketimi (birleşik): 17,5 kWh/100 km; WLTP elektrik modunda özerklik (birleşik): 85 km.

2 Mazda MX-30, e-Skyactiv EV motorlu (107 kW HP): WLTP elektrik tüketimi (birleşik), 17,9 kWh/100 km; Sürüş sırasındaki CO2 emisyonları: 0 g/km; WLTP özerkliği (birleşik/şehir): 200 km 265 km.

Alakalı haberler

MOTORİZASYON

Bunlar arasında 17,8 kWh akülü motorizasyon ve elektrik jeneratörü görevi gören 830 cm³ döner motor bulunmaktadır. Aracın hareket ettirilmesinden elektrik motoru sorumludur; Tamamen elektrikli modda 85 km yol kat edebilen MX-30 R-EV, toplamda 680 km menzil sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir