Özerklik sınırlaması olmayan, çok özel bir elektrikli araç

Avantajları elektrikli arabalarAncak dezavantajları olmadan. Yeni Mazda MX-30 R-EV’in sunduğu şey budur. temizlik pil modellerini karakterize eden ve aynı zamanda seyahat etme yeteneği içten yanmalı arabaların sağladığı menzil sınırlamaları olmadan. Hepsi bir arada ve birlikte sıfır etiketi DGT’den.

A neredeyse hiç eşdeğeri olmayan bir yaklaşım günümüz piyasasında hangi bu aracı çok özel bir teklif haline getiriyor. Çığır açan ve benzersiz konseptinin yanı sıra, elektrikli araçların en az başarılı olan yönlerinden birini de çözmeyi başarıyor: şarj başına düşük hareket yarıçapı.

Herkese uyan tek boyutlu bir araba kadar mükemmel

Mazda’nın son modeli adı verilen MX-30 e-Skyactiv R-EV tam adıyla, bu nedenle aşağıdakilerden biri olarak kabul edilir: daha çok yönlü pil modelleri İspanya’daki mevcut teklifin. Çoğu benzer alternatifin aksine, Her şey için işe yarıyoritibaren günlük kullanım e kadar aşina ve hatta geziler. Ve genellikle plug-in hibrit modellere karşılık gelen ve diğer şeylerin yanı sıra sokakta ücretsiz park etmeye izin veren Eco değil, Sıfır çevre etiketine sahiptir.

Yeni modelin anahtarı, mekanikbirleştiren bir akülü elektrik motoru ve bir benzin deposuyla ilişkili termal itici gaz. Ve bu şekilde sunmayı başarıyor her iki dünyanın da en iyisi. Yalnızca aküyle (sırasıyla WLTP kombine çevrim ve şehir içi çevrim) 85 ile 110 kilometre arasında, benzin deposunun eklenmesiyle ise 680 kilometreye kadar yol kat edebiliyor.

Elektrik, termal ve döner

Ama tekillik Japon markasını karakterize eden bu model sadece kendi özellikleriyle takdir edilmiyor. anlayışama aynı zamanda kendi başına enerji santrali. Başlamak için araba her zaman elektrikle hareket ederÇünkü alışılmışın aksine tekerleklere bağlanan tek motor elektrik motoru. Bu nedenle MX-30, kusursuz akıcılık ve sürüş konforu ve sıradan olandan çok daha üstün. O benzin itici gazkendi adına, jeneratör olarak çalışır, Hareket halindeyken pilleri şarj etmek ve özerkliği genişletin.

Ancak daha da fazlası var çünkü motor da diğerlerinden farklı. Bu bir döner mekaniği, bu onun için öne çıkıyor kompakt boyut Ve verim geleneksel olanlarla karşılaştırıldığında ve bunlardan farklı olarak, Pistonları veya silindirleri yoktur. Ve küçültülmüş boyutlarıyla (dönmeyene kıyasla neredeyse yarısı kadar) ve yalnızca 830 cc’lik silindir hacmiyle, 75 hp. O elektrik 170 HP’ye ulaşıyor.

Mazda, 1967 yılında bu tip motoru kullanan ilk üreticiydi ve şu anda bunu pazarlamaya devam eden tek üreticidir.

17,8 kWh akü, 50 litrelik tank

Termal motor 50 litrelik bir benzin deposuyla ilişkilendirilirken, elektrik motoru ise bir yakıt deposuyla besleniyor. 17,8 kWh lityum pil. Pil gitmek için yeterli 85 kilometre veya sadece şehir içinde araç kullanıyorsanız 110 kilometreye kadar, böylece günlük yolculukların çoğunu emisyon olmadan karşılayabiliyoruz.

Ne zaman pil bitti İki seçenek var: normal şekilde dolaşıma devam edin Benzinli motorun kullanılması veya elektrik akümülatörünün elektrik prizinden şarj edilmesi. İçinde şehirlere göre günden güneen çok önerilen arabayı prizlerden şarj edin, ister evde, ister sokakta, otoyol gezileri, en pratik çözüm şu herhangi bir servis istasyonunda yakıt ikmali yapın.

Elektrikli modda her 100 kilometrede ortalama 19 kWh harcarken, hibrit modda ise benzinli motor bağlıyken, tüketim Bu İlk 100 kilometrede 1 litre turlar. O mesafenin ardından yolculukta olduğu gibi biraz daha fazla harcayacaksınız.

Hızlı şarj: 25 dakikada %100

Mazda MX-30 R-EV, dahili şarj cihazının gücü ve doğru boyutta pilO toplam ağırlığı azaltır arabanın, sürüş dinamiklerini iyileştirir ve ayrıca üretimiyle ilişkili emisyonlar. Bir çekimde 7,3kWpil 1 saat 30 dakikada yenilenirken diğer bir sürede 11kW 50 dakika yeterli olacaktır. Ancak evde 3,6kWneredeyse 5 saat sürer ama önemli değil, çünkü gece siz uyurken yapılır, böylece ertesi güne hazır olur.

Ancak en son Mazda modeli Yüksek güçlü doğru akımla şarjı da destekleyen birkaç takılabilir hibritten biri (geçiş yerine): destekler 36 kW’a kadar ve bu miktardaki enerjiyle pil yalnızca 25 dakikada yenilenir.

Tasarım ve yaşanabilirlik

MX-30 R-EV, ürün yelpazesini tamamlamak için mevcut MX-30 EV veya tamamen elektrikli modele katılıyor. Her iki versiyon da ölçülür 4,39 metre uzunluk ve aynı alanı sunuyoruz beş koltuk yetişkinler için uygun ve 350 litre bagaj.

O tasarım ayrıntılara göre değişir gibi yeni plug-in hibrit varyantını tanımlamaya hizmet eden özel lastikler ve üstyapının kullandığı döner motorun anagramları. Ancak dış ve iç estetiği aynıdır. kompakt, sportif ve baştan çıkarıcı çizgi dış tarafta renkli ve geniş bir tarza sahip bir kabin bitirme kalitesi içeri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir