Samsung, Baidu’nun Ernie AI botunu Çin’deki Galaxy S24 Akıllı Telefonlarında Sergileyecek

Samsung Electronics Co., Çin’deki yeni Galaxy S24 akıllı telefon serisinin önemli bir cazibesi olarak Baidu Inc.’in Ernie Bot’unu öne çıkaracak.

Baidu yaptığı açıklamada, Güney Koreli üreticinin en son cep telefonu ailesini AI akıllı telefon dalgasının ilki olarak tanıttığını ve Baidu’nun yapay zeka araçlarının metin özetleme, organizasyon ve çeviri konusunda yardımcı olacağını söyledi. Ayrıca, diğer pazarlarda Alphabet Inc.’in Google’ı tarafından yönetilen Samsung’un “arama çemberi” özelliği için arka uç desteğini de sağlayacak.

Google’ın Android yazılımı Çin’deki akıllı telefonların çoğunluğunun omurgasını oluşturuyor, ancak şirketin eklenti mobil hizmetleri ve uygulama mağazası mevcut değil, bu da boşlukları Tencent Holdings Ltd.’nin WeChat’i gibi alternatiflerle doldurma işini yerel şirketlere bırakıyor. Baidu açısından Samsung anlaşması, OpenAI’nin ChatGPT’sine Çinli bir rakip yaratmaya yönelik ilk ve en iyi çabalardan biri olan Ernie AI’nın büyük bir benimsenmesine işaret ediyor.

Hangisi olduğundan emin değilim
satın almak için mobil?

Samsung’un pazar payı, geçtiğimiz yıllarda dünyanın en büyük akıllı telefon arenasında kabaca %1-2’ye düştü; Apple Inc.’in iPhone’larının yanı sıra Xiaomi Corp.’tan Huawei Technologies Co’ya kadar yerel markalar geride kaldı. Ernie’yi dikkat çekici bir şekilde sergilemek ilgi çekici olabilir. Koreli şirket küresel varlığını korurken ve katlanabilir ürünlerle yeni bir ana akım kategoriye öncülük etmeye çalışırken milyonlarca mevcut kullanıcısına sahip.

Bloomberg İstihbaratı Ne Diyor?

Samsung’un Çin’de yakında çıkacak olan yapay zeka destekli Galaxy 24 akıllı telefon modeli için Ernie geniş dilli yapay zeka modelini kullanma kararı, Baidu’nun şimdilik Çin’in önde gelen yapay zeka oyuncusu konumunun bir onayıdır. Duyarlılık açısından olumlu olsa da, Samsung’un Çin cep telefonlarında bir zamanlar lider olan pazar payının çöküşü göz önüne alındığında Baidu’ya maddi bir mali fayda beklemiyoruz. Baidu’nun yapay zeka beklentileri konusunda temkinli davranıyoruz ve Tencent, Alibaba ve Huawei’nin Çin’in yapay zeka sektöründe uzun vadeli galipler olarak ortaya çıkmasını bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir