Sigortasız gitmek için para cezası: alabileceğiniz şey bu

DGT (Trafik Genel Müdürlüğü), İspanya yollarındaki trafiği ve dolaşımı düzenlemekten ve denetlemekten sorumlu organdır. Ana misyonu garanti etmektir. yol güvenliği ve sürücülerin doğru davranmasını sağlayın.

Aynı zamanda trafik ve ulaşım düzenlemelerinin yönetilmesi ve uygulanmasının yanı sıra karayolu güvenliği konusunda bilinçlendirme kampanyalarının yürütülmesinden de sorumludur.

DGT ayrıca şunları da zorunlu kılıyor: trafik ihlallerine ilişkin cezalarşiddeti ve ekonomik miktarı farklılık gösterebilmektedir. DGT’nin genellikle uyguladığı en yaygın cezalar aşırı hız yapma, alkol veya uyuşturucu etkisi altında araç kullanma, emniyet kemeri takmama, cep telefonuyla konuşma veya eller serbest olmadan elektronik cihaz kullanma veya kurallara uymama nedeniyledir. , diğerlerinin yanı sıra.

Araç belgeleri

DGT ayrıca arabanın sahip olması gereken belgeleri de sağlar. Örneğin sigorta. Araç alırken sigorta yaptırmanız gerekmektedir. Ve sadece herhangi bir olaya (kaza, arıza vb.) karşı korunduğunuz için değil, aynı zamanda yasanın (29 Ekim 8/2004 tarihli Kraliyet Yasama Kararnamesi) bunu gerektirdiği için ve araba sigortası yaptırmamak ağır bir para cezasına yol açabileceği için. kiralanır (nadiren kullanılmasına ve genellikle garaja park edilmesine rağmen).

Şunun için para cezası araba sigortasına sahip olmamak 600 euro ve 3.000 euroDGT’ye göre. Bunun daha fazla veya daha az miktarı, aracın ne şekilde kullanıldığına (kişisel veya profesyonel), kategorisine veya dolaşımda mı yoksa park halinde mi olduğu gibi değişkenlere bağlıdır. Çünkü yasa, kamuya açık yollarda bulunan tüm motorlu taşıtların, dolaşımda olmasalar bile sigortalanması gerektiğini öngörmektedir: Sigorta şirketleri derneği Unespa’nın kaynakları, “Park edilmiş araçlar bile kazalara neden olabilir” diye açıklıyor.

Alakalı haberler

Cezayı kesen trafik memuru, cezayı verirken aracın sigortasız kaldığı süreyi veya aynı suçun daha önce işlenip işlenmediğini de dikkate alabilir.

Araba sigortası olmadan araç kullanmanın cezasını öderken, ihlal anında aracı kimin kullandığının bir önemi olmadığı dikkate alınmalıdır: cezayı ödemesi gereken kişi, aracın sahibidir çünkü kendisi sorumludur. araçta yok sigorta düzenli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir