Şok edici! iPhone reklamları ve anlık bildirimler üçüncü taraflarca kullanıcıları gözetlemek için kullanılıyor: Raporlar

Apple, sıkı güvenlik kurallarına uyan ve iPhone kullanıcılarını koruyan, akıllı telefonu çok daha güvenli hale getiren özellikler sunan bir şirkettir. Ancak şok edici bir haber, iPhone’un uygulama içi reklamlarının ve anlık bildirimlerinin, kullanıcıların verilerini, onların bilgisi olmadan toplamak için etik olmayan yollarla kullanıldığıdır. İki rapor, iPhone’daki özelliklerin, kullanıcıların verilerini ve büyük güvenlik ihlallerine yol açan faaliyetlerini gözetlemek için kullanıldığını söylüyor. Bu raporların bu iddialar hakkında ne söylediğini bilin.

Kullanıcıları gözetleyen iPhone üçüncü taraf uygulamaları

9to5Mac’in raporuna göre, 404media’nın haberine göre, bir rapor, uygulama içi reklamların hassas ayrıntıları toplayarak iPhone kullanıcılarını gözetlemek için kullanıldığını ve bu bilgilerin daha sonra güvenlik hizmetlerine gönderildiğini ortaya çıkardı. İkinci rapor, “Facebook ve TikTok, FB Messenger, Instagram, Threads, X ve daha birçok” gibi diğer uygulamaların, anlık bildirim hizmetlerindeki bir güvenlik açığı aracılığıyla kullanıcıların verilerini topladığını söylüyor. iPhone, uygulama sağlayıcılarının anlık bildirim hizmetlerini özelleştirmelerine olanak tanıyor ancak bu şirketler bu özelliği yanlış amaçlarla kullanıyor.

WhatsApp Kanallarındayız. Katılmak için tıklayın.

Hangisi olduğundan emin değilim
satın almak için mobil?

Bu başlamadan önce, Apple bu şirketlere baskı uygulamış ve onları takip edebilmeleri için her kullanıcının iznini istemelerini şart koşmuştu. Bundan sonra bu gibi şirketler alternatif aramaya başladı ve “cihazdan parmak izi alma” yöntemini ortaya çıkardı.

Mysk’teki güvenlik araştırmacıları da Paylaşıldı iPhone özelliklerinin kullanıcıları gözetlemek için nasıl kullanıldığına ilişkin ayrıntılar. “Birçok uygulama bu özelliği arka planda sessizce çalışırken ayrıntılı cihaz bilgileri gönderme fırsatı olarak kullanıyor.” Ayrıca sistemin çalışma süresi, yerel ayar, klavye dili, kullanılabilir hafıza, pil durumu, cihaz modeli ve çok daha fazlası gibi bilgilerin bu uygulamalar tarafından elde edildiği de ortaya çıktı.

Raporlara göre Google ve Apple güvenlik endişelerine yanıt verdi. Apple, kullanıcı verilerini korumak amacıyla anlık bildirim özelliğinin kötüye kullanılmasına ilişkin yeni kuralları açıklayacak. Açıklamada, “2024 Baharından itibaren Apple, geliştiricilerin, parmak izi almak için yaygın olarak kullanılanlar gibi benzersiz cihaz sinyalleri döndüren API’leri kullanma nedenlerini beyan etmelerini talep edecek” denildi.

Google, kullanıcıları takip etmek için cihaz parmak izi tekniğini kullanan bir şirketle olan tüm bağlantılarını sonlandırdığını açıkladı.

Ayrıca bugünün en önemli hikayelerini okuyun:

Taklitçi mi? Pokemon Şirketi, yeni hit video oyunu “Palworld”ün ikonik serisinin fikri telif haklarını ihlal ettiği yönündeki raporları araştırmayı planladığı konusunda uyardı. Geçen hafta yayınlandığında yaygın olarak “Silahlı Pokemon” olarak tanımlanan “Palworld”ün yapımcıları, 6 günden kısa bir sürede 8 milyondan fazla kopya sattığını söyledi. Dalın ve buradaki sıkıntının ne olduğunu görün.

Sonuçta Apple Çin’de kazandı! Apple iPhone, geçen yıl ilk kez Çin’de en çok satan akıllı telefon serisi oldu; şiddetli rekabet karşısında şaşırtıcı derecede güçlü bir performans sergiledi. Buradaki durumu tam olarak öğrenin.

iPhone’unuzun çalınmasından mı endişeleniyorsunuz? İşte o batma hissine kapılmadığınızdan emin olmak için şimdi yapmanız gerekenler. Buraya dalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir