Tarihi arabanızı yapmak daha kolay ve ucuz olacak: 150.000 tane daha yapılabilir

İspanya’da etrafta var Tarihi olarak sınıflandırılan 48.000 araç, Almanya’daki 600.000 ve Birleşik Krallık’taki 1,5 milyondan çok uzak bir rakam. Prosedürün karmaşıklığı ve bunun gerektirdiği ödeme, ülkemiz için bu rakamın 150.000 daha artması muhtemel rakamı açıklayabilir. Mevcut Yönetmeliklerde reform.

Ve Trafik, düzenlemelerde bir reform tasarladı Bürokrasiyi kolaylaştıracak ve maliyetleri düşürecek, Trafik Genel Müdürlüğü (DGT) Düzenlemeler müdür yardımcısının EFE’ye yaptığı açıklamalarda açıkladığı gibi, Francisco de las Alas Pumairiño, Bir aracı bu şekilde sınıflandırmanın temel gerekliliğini kim hatırlıyor: 30 yıldan fazla yaş.

O noktaya kadar daha ucuz olacak 800 avronun Bir araba sahibinin artık arabasını tarihi olarak tescil ettirmek için ödediği miktar, 80 ila 90 euro arasında bir rakama çıkacak. Maliyetteki bu azalma, DGT’nin halihazırda kamuyu bilgilendirme sürecinden geçmiş olan yeni Tarihi Araçlar Yönetmeliği taslağına dahil edilmesini önerdiği önlemlerden biridir ve sonbaharda onaylanabilir Çeşitli bakanlıklar ve bizzat Danıştay onay verdikten sonra. Mevcut norm 1995 yılına dayanıyor ve İspanyolları, arabayı tarihi öneme sahip bir araç olarak koruyabilmek için prosedürleri başlatmaya teşvik eden bir düzenleme tam olarak değil.

Ancak şu anda, DGT’nin verilerine göre, bir zamanlar otomobil üretiminde dünyada beşinci olan bir ülkede, Trafikten sorumlu olanların rakamı şu şekilde koymasına rağmen, tarihi olarak sınıflandırılan sadece 48.000’in biraz üzerinde araba var. yaklaşık 150.000 daha öyle olması muhtemel olanlar.

Neden yeni bir düzenleme?

Bu sorunun yanıtı kamuoyunun bilgisine sunulan metinde açıkça görülüyor ve De Las Alas tarafından da yineleniyor. Tráfico’nun reformu haklı çıkarmaya yönelik argümanlarından biri, Otomotiv kültürel ve endüstriyel mirasının korunması, araç restorasyon profesyonellerinin ve şirketlerinin ekonomik sektörünü desteklemenin yanı sıra.

Kaçınmak kayıp veya ayrılma Tarihi araçların ulusal sınırlar dışında tutulması ve Avrupa Birliği’ndeki diğer ülkelerde ve çevremizde halihazırda yürürlükte olanlara benzer düzenlemelerin getirilmesi, DGT’nin iddia ettiği diğer nedenlerdir.

Yeni kural aynı zamanda tarihi araçların trafik kısıtlamalarının olduğu şehir içi yollarda dolaşım olasılığını da düzenleyecek. çevresel nedenler, “kullanımını ve dolayısıyla korunmasını kolaylaştırmak” amacıyla.

De las Alas, araçları tarihi araçlar olarak sınıflandırmaya yönelik mevcut sistemin “çok karmaşık, zahmetli ve uzunaynı zamanda çok pahalı.

Süreç geçiyor çeşitli yönetimler, Bunların arasında özerk topluluklar var; burada ilgili karar çıkarılırken bile fiyatlarda bir eşitsizlik gözleniyor: Bazıları için ücretsiz olandan, diğerleri için talep edilen 160 avroya kadar.

Haberler ne?

DGT Düzenlemeler müdür yardımcısı, mevcut düzenlemeyle tarihi olarak sınıflandırılmak isteyen tüm araçların aynı süreçten geçmesi gerektiğini hatırlıyor prosedür. “Aracın İspanya’da kayıtlı olması, ‘canlı’ olması, vergisini ödeyip ITV’den geçmesi ya da idaresi hakkında hiçbir şey bilinmeyen ithal bir araba olup olmaması önemli değil. Her ikisi için de prosedür aynı, ” diye vurguluyor. Kanatların.

Müdür yardımcısı “Mantıklı değil” diyor. Bu nedenle yeni Yönetmelik iki farklı prosedür getirecek: daha kısaltılmış İspanya ve diğer ülkelerde kayıtlı olanlar için daha karmaşık ithal olanlar için, çünkü bunlar “daha detaylı bir çalışma” gerektiriyor.

Bu nedenle iki grup oluşturulacak.

– GRUP A veya İspanya’da kayıtlı. Araçların belirli bir plakaya sahip olmasına gerek kalmayacak ancak sahip oldukları plakayı tutabilecekler çünkü De las Alas’ın dediği gibi başlı başına tarihi bir değere sahip.

Bu şekilde kaçınacaklarını ekliyor karışıklıklar Şu ana kadar olduğu gibi, bazı durumlarda arabaların her iki plakası da (orijinal ve tarihi plaka) bulundurulduğundan ve örneğin bazılarının, acentenin yazdığı plakaya göre zorunlu sigortaya sahip olmadığı rapor edildiğinden, ve evet, diğer kayda atandığı için vardı.

Başka bir yenilik ise yalnızca gerçekleştirilmesinin gerekli olacağıdır. hizmet değişikliği, Yani idareye gidin ve arabanın “tarihi hizmet” olmasını ve tescili tutmak istediğinizi isteyin. Bu koşullar için yeni bir izin verilecek ve kısacası sadece 28 avroya mal olacak basit bir prosedür olacak.

Ve sıra sana geldiğinde MOT’u geçmek, Araç sahibi hizmetteki bu değişikliği bildirecek ve sıradan araçlara göre her zaman daha fazla yılda bir periyodik muayene uygulanacaktır.

Bu A grubu için aracı bir yere gönderme zorunluluğu “laboratuvar” incelemek ve parçalarının orijinal olup olmadığını kontrol etmek.

Yeni Yönetmelik onaylandığında buna artık gerek kalmayacak, çünkü büyük bir reforma tabi tutulduysa MOT dosyanızda görünecektir. “Laboratuvar”dan geçişin yerini bir “sorumlu beyanı” aracın özgünlüğünü bozacak değişikliklere uğramaması sağlanır.

Her durumda ve kurallara uygun olarak öneriler De las Alas, AB’nin de benimsediği Uluslararası Tarihi Araçlar Federasyonu’na göre, üretim sırasında yaygın olan reformların kabul edilebilir olacağını ve bunun da “bir döneme tanıklık etmediğini” ekliyor.

Alakalı haberler

Bu nedenle bir dönem taksi şoförlerinin çokça kullandığı Seat 1500’ün çoğunlukla dizel olacak şekilde modifiye edildiğini ve dolayısıyla Daha az tükettiler.

– GRUP B. İthal araçlar İspanyolca belgeleri olmadan ya da yarı terk edilmiş görünenlerin, tüm parçalarının incelenmesi için yetkili “laboratuvara” gitmeleri ve “sınırlılıklarını” kontrol etmeleri gerekecek. Daha sonra geri kalan prosedürleri takip etmeleri gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir