Vodafone, EE, Three to Virgin Media, Birleşik Krallık Cep Telefonu Firmaları Aşırı Şarj İddialarıyla Karşı Karşıya

Birleşik Krallık’taki tüm cep telefonu ağ operatörleri, sağlayıcıların milyarlarca dolara mal olabilecek bir davada Birleşik Krallık’taki milyonlarca mobil müşteriden fazla ücret talep ettiği iddiaları nedeniyle Britanya’da toplu davayla karşı karşıya kaldı.

Hukuk firması Charles’a göre, Vodafone Group Plc., BT Group Plc.’nin EE’si, CK Hutchison Holdings Ltd.’in Three UK ve Virgin Media O2’ye, sözleşme koşullarının ötesinde cep telefonları için aşırı ücretlendirme yaparak Birleşik Krallık’taki hakim durumlarını kötüye kullandıkları gerekçesiyle dava açıldı Londra Rekabet Temyiz Mahkemesi’nde toplu dava açan Lyndon ve Justin Gutmann.

EE’den bir sözcü, kendisine karşı ileri sürülen “spekülatif iddiaya” kesinlikle katılmadığını söyledi.

Hangisi olduğundan emin değilim
satın almak için mobil?

Uzun süredir müşterilerin parasını ödemiş olmalarına rağmen sürekli olarak cep telefonları için ücretlendirildiği sözde sadakat cezası, 2018 yılında Citizen’s Advice’dan gelen bir şikayetin ardından İngiltere’nin rekabet ve iletişim düzenleyicileri tarafından daha önce incelenmişti.

Justin Gutmann, “Bu dört cep telefonu şirketinin, sadakat cezaları yoluyla Birleşik Krallık’taki milyonlarca sadık müşteriyi sistematik olarak sömürdüğüne ve çalışkan insanların ve ailelerinin cebinden 3 milyar £ (3,8 milyar $) tutarında para çıkardığına inanıyorum” dedi. Aynı zamanda Londra’da Apple Inc.’e karşı açılan toplu davaya da liderlik eden araştırmacı.

İngiltere’nin devre dışı bırakma toplu dava rejimi, tüketicilerin şirketlerden hesap sorması için giderek daha popüler bir yol haline geldi. Özellikle teknoloji şirketleri, hakim durumlarını kötüye kullanarak müşterilerden fazla ücret talep ettikleri için hedef alınıyor. Son başvuruların hiçbiri tam bir duruşmaya ulaşamadı.

02’deki bir sözcü, “Bugüne kadar bu iddiayla ilgili hukuk ekibimizle herhangi bir temas olmadı” dedi. “Uzun süredir “akıllı telefon dolandırıcılığına” bir son verilmesi ve diğer mobil operatörlerin, zaten sahip oldukları telefonlar için müşterilerinden ücret alma şeklindeki zararlı uygulamayı durdurmaları yönünde çağrıda bulunuyoruz.”

En son davanın hâlâ toplu dava olarak bir hakim tarafından resmi olarak bildirilmesi gerekecek.

Bir Vodafone sözcüsü, “Bu durum dikkatimize yeni sunuldu ve hukuk ekibimizin değerlendirmesi için henüz yeterli ayrıntıya sahip değiliz” dedi. Üçü yorum talebine yanıt vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir