Yılın en iyi küçük amiral gemisi telefonu

iPhone 15 Pro incelemesi: Apple’ın en yeni amiral gemisi akıllı telefonları bir süredir piyasada ve Cupertino merkezli teknoloji devi bu yıl, cihazları her zamankinden daha büyüleyici hale getiren birçok yeni özellik tanıttı. Bu yıl, son birkaç yılda gördüğümüz gibi bazı küçük konfigürasyonların yükseltildiği yinelenen bir güncelleme değildi; bunun yerine Apple, alıcıları cezbetmek için bazı büyük silahlar çıkardı. Bu Pro olmayan modeller için geçerli olsa da Pro serisi farkı gördüğünüz yerdir. Titanyum çerçeveden 3nm yonga setine kadar büyük yeni tanıtımlar yapıldı ve yeni USB-C bağlantı noktası ve Eylem Düğmesinin yanı sıra tanıdık özelliklerin yerini daha kullanışlı teknolojiler aldı. Kısacası açılacak çok şey var.

Ancak tüm bunların ortasında iPhone 15 Pro oldukça ilginç bir konuma yerleştirildi. Tüm yeni Pro sınıfı özelliklerle birlikte geliyor, bu da onu ilginç bir teklif haline getiriyor, ancak önceki yıllardan farklı olarak bu sefer iPhone 15 Pro Max ile arasındaki fark sadece ekran boyutu ve pil kapasitesi değil. Daha büyük olan Pro modeli ayrıca alıcıların hangi akıllı telefonu seçmeleri gerektiği konusunda kafalarını daha da karıştıracak 5X optik yakınlaştırma lensine de sahip.

Geçen yıla göre daha yüksek bir fiyat etiketiyle gelen bu küçük amiral gemisinin, içerdiği tüm parlak özelliklere değip değmeyeceğini ve 3X yakınlaştırma ile 5X yakınlaştırma arasındaki farkın olup olmadığını belirlemek için son birkaç aydır iPhone 15 Pro’yu oldukça yoğun bir şekilde kullandık. gerçekten bu anıtsal bir başarı mı, değil mi?

Hangisi olduğundan emin değilim
satın almak için mobil?

Öyleyse, iPhone 15 Pro’ya ayrıntılı bir göz atalım ve Apple’ın cep boyutunda bir dinamit mi çıkardığını yoksa sadece bazı süslü eklemelerle aşırı pahalı bir akıllı telefon mu olduğunu görelim. Pirinç meselelerine geçelim.

iPhone 15 Pro tasarımı

Görsel açıdan bakıldığında iPhone 15 Pro, önceki modellerin neredeyse bir kopyası. Herhangi bir radikal gelişme görmeyeceksiniz ve sıradan bir izleyicinin iPhone 15 Pro ile iPhone 14 Pro Max arasında herhangi bir fark bulamaması affedilebilir. Ancak bu aynı zamanda yeni amiral gemisi akıllı telefonun en büyük iyileştirme alanıdır. Büyük bir fark yaratan bazı değişiklikler ve iyileştirmeler var.

İlk olarak Apple, iPhone’un paslanmaz çelik çerçevesini, şirketin hem daha hafif hem de daha güçlü olduğunu iddia ettiği yeni bir titanyum çerçeveyle değiştirdi. Değiştirilen malzeme bir fark yaratıyor ve dayanıklılığı test etmesek de ağırlık farkı küçük ama fark edilebilir. Ayrıca kenarların artık hafifçe kavisli olduğunu fark edeceksiniz. İkisinin birleşimi elime tam oturan ve mükemmel uyum sağlayan güzel bir tasarım ortaya çıkarıyor.

Özellikle titanyum çerçeve çok güzel ve alıcılar arka panelde çok parlak olmayan ama aynı zamanda sıkıcı mat bir dokuya sahip olmayan hoş bir tabaka fark edecekler. Ayrıca parmak izi lekelerine de elveda deyin çünkü paslanmaz çeliğin aksine yeni kasa bunlara önemli ölçüde dayanıklıdır.

Ekranda başka bir gelişme daha görülebilir. Ekranın etrafındaki çerçeveler artık önceki modele göre aynı oranda daha ince, bu da akıllı telefonun yüksekliğini de biraz azaltıyor.

Bu yıl Apple ayrıca ikonik Sessiz anahtarını da iPhone 15 Pro için çıkardı ve yerine yepyeni bir Eylem Düğmesi koydu. Zil/sessiz anahtarına alışmış iPhone kullanıcıları için öncelikle aynı şeyi yapan fiziksel bir düğmeye geçmek acı-tatlı bir an olacak. Ancak bunun ötesine bakmaya istekliyseniz, Eylem Düğmesinin artık özelleştirilebilen birden fazla yeni eylemi kontrol edebildiğini fark edeceksiniz. Bu, kullanıcıların bunu el fenerini açmak, odak moduna girmek ve hatta bir uygulama kısayolu olarak kullanmak için kullanabileceği anlamına geliyor.

Ve son olarak odadaki file hitap etmemiz gerekiyor. Lightning bağlantı noktası artık gitti ve USB-C bağlantı noktası sahneye çıkarak iPhone 15 Pro için kullanışlı şarj seçenekleri getirdi. Çok gecikmişti ve sonunda gerçekleştiği için çok mutluyum.

iPhone 15 Pro Ekranı

iPhone 15 Pro, 1 ila 120 Hz arasında uyarlanabilir yenileme hızına sahip 6,1 inç Süper Retina XDR OLED ekrana sahiptir. Maksimum 2000 nit parlaklığa sahiptir. Harika görüş açılarıyla keskin ve canlı renkler elde edersiniz. Bunun anlamı, akıllı telefonu kullanmanın bir zevk olduğudur. Netflix’te film izliyor ya da sadece sosyal medyadaki memlere göz atıyor olsam da, izleme deneyimi her zaman harikaydı. eFootball Mobile 2024 ve Call of Duty: Mobile oynamak, yüksek kaliteli ekranda görünen raydan çıkmış dokularla heyecan verici bir deneyimdi. HDR modunu açmak eğlenceyi bir adım daha yukarı taşır.

Dynamic Island’da ayrıca daha fazla uygulamanın desteklenmesi ve bilgilerin küçük alanda daha iyi görüntülenmesiyle bazı küçük iyileştirmeler de görüldü.

iPhone 15 Pro Performansı

Apple, bu yıl iPhone 15 Pro ve Pro Max’te A17 Pro yonga setini tanıttı ve bu yonga seti aynı zamanda dünyada 3nm SoC ile donatılmış ilk akıllı telefon oldu. Yeni çip aynı zamanda yeni bir altı çekirdekli GPU (geçen yılın beş çekirdeğine göre) ve 2X Neural Engine ile birlikte geliyor ve bunlar şimdiye kadar yapılmış en güçlü iPhone’u ortaya çıkarıyor.

Çoğu kullanıcı için günlük kullanımda bu artan performansı ölçmek zor olabilir ancak Apple’ın yapmasına izin verdiği şey, iOS 17 aracılığıyla yeni ve gelişmiş özellikler getirmektir. Kullanıcıların kendi ses kopyalarını oluşturmalarına olanak tanıyan Personal Voice buna bir örnektir. cihazda, daha sonra metinden konuşmaya işlevleri için kullanılabilir.

Bunun dışında grafik ağırlıklı bir oyun olan ve düzgün çalışması için çok fazla CPU gücü gerektiren Genshin Impact gibi oyunları oynarken performansın arttığını fark ettim. Bu oyunu oynarken, performans en yüksek grafik seviyesinde bile akıcıydı ve uzun saatler süren oyundan sonra bile performans hiç düşmedi. Kullanıcılar ayrıca fotoğraf veya video düzenleme, akış ve daha fazlası gibi görevleri yerine getirirken bu ilave gücün faydalarını da fark edeceklerdir. Ayrıca oyun oynarken dokunsal geri bildirimin derinliğini ve yüksek ve zengin ses kalitesini de sevdim. İPhone 15 Pro hoparlörleri, şimdiye kadar deneyimlediğim bir akıllı telefondaki en iyi hoparlörler oldukları için özel olarak anılmayı hak ediyor.

iPhone 15 Pro ayrıca 5G bağlantısını da destekliyor ve eğer ağ sağlayıcınız bölgenizde kapsama alanına sahipse, bundan da yararlanabilirsiniz (pilin daha hızlı tükenmesi pahasına). Ağ kesintileri de neredeyse sıfırdı ve Delhi Metrosu’ndayken bile çağrı kesintisi yaşamadan kolayca arama yapabildim.

iPhone 15 Pro Kameraları

iPhone 15 Pro, 48 MP birincil kameraya, 12 MP ultra geniş lense ve 3X optik yakınlaştırmalı 12 MP telefoto kameraya sahiptir. Yalnızca iPhone 15 Pro Max’e verilen 5X yakınlaştırma lensini veya tetraprizma lensini kaçırıyor. Ancak deneyimlerime göre, daha küçük Pro akıllı telefon hala bu yılın en iyi kamera sistemlerinden birini taşıyor.

Apple, geçen yıl tanıttığı görüntü işleme sistemi Photonic Engine’de de iyileştirmeler yaptı. Resimlere tıkladığınızda kamera, geçen seneki gibi 12MP yerine varsayılan olarak 24MP’ye ayarlanıyor. Bu, daha fazla ayrıntıya ve daha keskin görünen görüntülere neden olur. Ayrıca 48MP kameranın tüm özelliklerini kullanabilir veya ayarlar aracılığıyla depolama dostu 12MP kameraya geçebilirsiniz.

iPhone 15 Pro, çekim sonrasında çalışan Otomatik Portre adı verilen yeni bir özelliğe kavuşuyor. İnsan veya hayvan konusu olan herhangi bir normal fotoğraftan derinlik bilgisini otomatik olarak yakalar ve düzenleme modunda bunu portre fotoğrafına dönüştürebilirsiniz.

iPhone 15 Pro’nun fotoğrafçılık yeteneklerinden oldukça etkilendim. Plajların güzelliğini ve Hindistan eyaletinin hinterlandındaki ağaç gölgeliklerinin ayrıntılı görüntülerini yakalayabildiğim Goa’ya yaptığım son gezi sırasında fotoğraf çekmek benim ana cihazımdı. Her fotoğrafta görüntüler keskin ve parlak, estetik açıdan hoş, doğal bir renk tonuyla ortaya çıktı. Özellikle Gece Modunun zifiri karanlıkta bile çekimlerde ayrıntıları bulma konusunda harika bir iş çıkardığını görünce şaşırdım.

Genel olarak, akıllı telefon kameraları hem donanım hem de yazılımdaki güncellemelerle hız kazandı ve kişisel olarak kullandıklarım arasında geçen yılın en sevdiğim kameralı telefonu oldu.

iPhone 15 Pro’nun Bataryası

iPhone’un her yeni versiyonunda pil performansında bir artış görülüyor ve iPhone 15 Pro için de durum farklı değil. Yeni Apple akıllı telefon daha optimize edilmiş bir his veriyor ve kredinin büyük bir kısmı da iOS 17’ye gidiyor. İster birkaç saat süren aramalar, görüntülü görüşmeler, uzun oyun oturumları olsun, isterse yalnızca sosyal medyada gezinip sayısız Instagram Reels ve YouTube Shorts izleyin, iPhone 14 tüm bunlara dayandı ve bana tek bir şarjla bir günlük kullanım değeri sağladı. Çoğu durumda ertesi gün için hâlâ biraz meyve suyum kalıyordu.

USB-C bağlantı noktasının eklenmesi de hoş bir hareket çünkü akıllı telefonun şarj edilmesini çok kolaylaştırıyor, özellikle de ev dışındaysanız ve bir şarj cihazı arıyorsanız. Ne yazık ki USB-C, iPhone’a daha yüksek bir veri aktarım hızı verirken, şarj hızı açısından hiçbir şey yapmıyor. 0’dan 100’e kadar tam şarj bir buçuk saatten biraz fazla (90 dakika) sürer. Ancak akıllı telefonun yüzde 0’dan yüzde 90’a çıkmasının 60 dakika sürdüğünü de belirtmek gerekiyor.

Bu yıl Apple tarafından yüzde 80’lik bir sınır belirlemenize olanak tanıyan yeni bir şarj optimizasyon özelliği de tanıtıldı, böylece telefonunuz asla bunun üzerinde şarj olmaz. Bu, pilin sağlığını ve ömrünü artırmak için yapılır.

iPhone 15 Pro Kararı

Geçtiğimiz birkaç yılda Apple, iPhone’lara yönelik yinelenen yükseltmelerle insanların beklentilerini düşürdü, ancak iPhone 15 Pro canlandırıcı bir değişiklik olarak geliyor. Teknik özellikler sayfasındaki yükseltmelerle yeni Apple akıllı telefon artık daha iyi görünüyor, daha iyi performans gösteriyor ve daha iyi fotoğraflar çekiyor.

iPhone 15 Pro Max, Apple için manşetlerde yer alsa da deneyimlerime göre alıcıların paranın karşılığını bulacağı yerin iPhone 15 Pro olduğunu düşünüyorum. Akıllı telefon çok yönlüdür, ancak performansı yüksek bir akıllı telefonu tercih eden, fotoğraf meraklısı ve genellikle daha küçük akıllı telefonların hayranı olan alıcılar, tasarruflarına büyük bir zarar getirmezse memnuniyetle bunu tercih edebilirler.

Ürün adı

iPhone 15 Pro

Özellikler

 • Görüntülemek

  6,1 inç OLED 120Hz

 • Yonga seti

  A17 Pro

 • Arka kamera

  48MP + 12 MP + 12MP telefoto

 • Ön kamera

  12 MP

 • işletim sistemi

  iOS 17

 • Doluyor

  27W kablolu, 15W MagSafe kablosuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir